Malé kuličky hrášku dokážou pro naše zdraví udělat víc než drahé prášky z lékárny

Zelený hrášek má mnoho blahodárných zdravotních vlastností. Tato zelenina je zdrojem cenných vitamínů a minerálů. Obsahuje mimo jiné také kyselinu listovou, která je důležitá nejen pro těhotné ženy. Kromě toho v něm najdeme takové velké množství vitamínu C a vzácné železo. Nedostatek těchto složek může negativně ovlivnit celkové fungování těla. Jaké vlastnosti má zelený hrášek?

Jak zelený hrášek vypadá?

Zelený hrášek patří do skupiny luštěnin. Jednoduše se dá říct, že se jedná o semena nezralého hrachu. Má podobu malých, intenzivně zelených kuliček, které dozrávají v podlouhlých a plochých luscích. V Evropě je znám již od středověku a dodnes je oblíbeným doplňkem mnoha pokrmů a salátů. Tuto zeleninu můžete úspěšně pěstovat na své zahradě. Pěstování je velmi jednoduché a nenáročné.

Zdroj obrázku: Freepik

Co obsahuje zelený hrášek?

Zelený hrášek je zdrojem mnoha cenných vitamínů, včetně vitamínu A a C. Vitamín A má pozitivní vliv na proces vidění a zabraňuje tvorbě rakoviny. Vitamín C je na druhé straně důležitý pro imunitní systém, díky čemuž chrání tělo před infekcemi. Tato zelenina také obsahuje železo, které zabraňuje rozvoji anémie, a díky vitamínu C je urychlen proces jeho vstřebávání v těle. Konzumace zeleného hrášku se doporučuje také těhotným ženám. Je to dáno obsahem kyseliny listové. Tato látka napomáhá správné tvorbě nervového systému plodu.

S čím pomáhá zelený hrášek?

Jíst zelený hrášek se doporučuje lidem, kteří se potýkají s nadváhou. Je zdrojem vlákniny, která pomáhá nastavit správné fungování trávicího systému. Kromě toho dodává pocit sytosti, čímž snižuje chuť k jídlu. Tato látka také reguluje práci trávicího systému a zabraňuje zácpě.

Navíc vitamín B3, který se také nachází v zeleném hrášku, snižuje hladinu špatného cholesterolu. Díky tomu riziko srdečního záchvatu nebo zvýšeného krevního tlaku výrazně klesá. Za zmínku stojí také obsažený vitamín K.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/health-benefits-peas