Malí motýlci dokážou během chvíle zpustošit kuchyni i šatnu. Vyhnat moly není nemožné

Když se objeví v domácnosti malí motýlci, je zle. Připomínají malé můry, ale jedná se o moly, šatní nebo potravinové. Likvidují zásoby ve spíži nebo v kuchyňských skříňkách, oblečení, ložní prádlo nebo doplňky v šatnách a v policích s textilem. Co dělat s nepřáteli, kteří mohou ohrozit lidské zdraví? Okamžitě je zlikvidovat pomocí efektivních metod a současně zavést opatření, aby se už k domovu nepřiblížili!

Moli ve spíži i šatně

Mol potravinový neboli zavíječ moučný je malý motýlek, který působí škody ve spížích, ale také v potravinových skladech. Obdobně mol šatní likviduje textilní vlákna. Oba druhy kladou velké množství vajíček do zásob nebo do vláken oblečení, postupně se líhnou larvy, které dále cizopasí na uložených potravinách nebo textilu. Problém je nejen likvidování všeho, co jim přijde do cesty, ale také zanechávání exkrementů s různými patogeny a kladení stovek dalších vajíček, což může přinést různé zdravotní obtíže, průjmy nebo alergie. Boj s moly tak může být velmi náročný a zdlouhavý proces.

Zdroj obrázku: Freepik

Z obchodu, z ventilace i od sousedů

Odkud se v domácnostech berou? Mohou se dostat do interiéru takřka odkudkoli, někdy si je lidé přinesou spolu s nákupem, kdy se dostanou larvy do mouky, těstovin, krupice nebo koření už ve skladu nebo v sýpce. Obdobně si lze larvy šatních molů donést z obchodu při nákupu oblečení. K tomu oba druhy zvládají velké vzdálenosti a mohou se dostat do interiéru oknem, ale také digestoří nebo v bytovém domě skrze stoupačky od sousedů nebo ventilačními mřížkami.

Jak zlikvidovat moly

Co dělat, když se motýlci objeví v domácnosti? Rozhoduje rychlý zásah, je nutné veškeré potraviny vyhodit a skříňky dokonale vyčistit a vytřít roztokem vody s octem v poměru 1 : 1. Potraviny se doporučuje uchovávat v uzavíratelných nádobách. Jako prevence působí bobkový list, kůra z citrusů, levandulový olej, vanilka nebo hřebíček. Oblečení se musí vyprat a nechat uschnout na vzduchu, poté zabalit do igelitových pytlů a vložit na dva dny do mrazáku. Oblečení a textil se ukládají zpět do skříně až po jejím dokonalém vyčištění. Šatní moly odpudí máta, šalvěj, levandule i mýdla s éterickými oleji, z koření bobkový list nebo hřebíček. Jistotou je naftalín.  

Zdroj: https://www.healthline.com/health/how-to-get-rid-of-moths