Mandelinka dokáže zničit úrodu během chvíle. Zahradu ochrání byliny i plodiny pěstované v záhoně

Coloradský nebo také americký brouk je škůdce, který umí potrápit mnohé zahrádkáře. Mandelinka bramborová totiž likviduje úrodu v letní sezóně, navíc se nedá jednoduše vyhubit, proto hodně pěstitelů sáhne po chemikáliích. Úroda však nemusí přijít vniveč, stačí vyzkoušet osvědčené metody, jak se nebezpečných brouků zbavit.

Mandelinka bramborová neboli americký brouk

Žlutě zbarvené krovky s deseti černými pruhy a s černými tečkami na hlavičce, to je mandelinka bramborová, která dokáže během několika hodin zlikvidovat celou úrodu brambor, lilkovitých rostlin, rajčat nebo paprik. O mandelince se zmiňují záznamy už v roce 1824, přízvisko americký nebo coloradský brouk získala v éře komunismu v 50. letech 20. století, kdy tehdejší režim tvrdil, že tento škodný hmyz pašují do Československa tajní agenti ze západních zemí.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak zabránit velkým ztrátám?

Ze začátku jara vylézají samičky mandelinky a začínají klást vajíčka na spodní části listů, stovky brouků pak mohou v létě způsobit na záhonech katastrofu, proto se doporučuje včasný zásah. Účinným řešením může být postřik s výtažkem byliny, které se říká kopretina vratič (vratič obecný). Stačí nasypat 300 gramů rostliny do 10 litrů vody, nechat odstát jeden den a po scezení používat k postřiku spolu s vodou v poměru 1 : 2.

Kopřivová jícha jako skvělé hnojivo i odpuzovač

Výtečným pomocníkem proti mandelinkám, který funguje i jako hnojivo, je kopřivová jícha. Nasbírá se kilogram čerstvých kopřiv a zalije 10 litry vody. Nádoba se nechá 5 dní odležet, kopřivy během této doby zkvasí a následně je roztok připravený k použití v kombinaci s vodou v poměru 1 : 10. Aplikuje se k rostlinám.

Výsadbou rostlin proti mandelinkám

Mandelinka bramborová nesnese také vůni některých konkrétních rostlin, proto je vhodné tyto přírodní odpuzovače zasadit na záhony. Jedná se především o křen, len, fazole nebo pelyněk. Pomůže také používání hnojiv s vysokým obsahem humusu a kompostu, současně diverzifikování pěstovaných plodin.

Zdroj: https://drecampbell.com/natural-ways-get-rid-colorado-potato-beetle-potato-bug/