Med Manuka1

Manuka med není obyčejná pochoutka. Účinně bojuje s bakteriemi a posiluje imunitu

Manuka med je poměrně méně známý. Je vyroben z pylu a nektaru květin keře manuka. Jedná se o divoký keř, který roste na Novém Zélandu. Je vynikající, ale liší se od našich medů, a to jak konzistencí, tak i chutí. Vyznačuje se hořko-květinovou chutí, vysokou hustotou a tmavší barvou. Jaké jsou výhody tohoto zázračného medu?

Zabraňuje tvorbě plaku na zubech

Jistě, když se řekne med, představíte si sladkost, která ničí zuby. Manuka med se vyznačuje vysokým obsahem methylglyoxalu pocházejícího z květů, ze kterých se med přímo vyrábí. Tato látka má antimikrobiální vlastnosti a na zuby působí antibakteriálně. Lze tedy říci, že Manuka med pomáhá ničit bakterie v ústech, které podporují tvorbu plaku. Také skvěle funguje jako prevence zánětu dásní. 

Zdroj obrázku: Freepik

Zvyšuje imunitu

Hlavní vzácnou složkou medu Manuka je jistě methylglyoxal. Jeho obsah je mnohonásobně vyšší než v normálním medu. Studie poukázaly na to, že běžný med obsahuje pouze 10 miligramů methylglyoxalu na jeden kilogram medu. Kdežto Manuka med obsahuje od sta do tisíce miligramů na jeden kilogram. Pro podporu imunity tedy doporučujeme užívat přibližně dvacet minut před jídlem dvě nebo tři čajové lžičky.

Rány se budou rychle hojit

Manuka je užitečná i při problematickém hojení ran. Díky jejím antibakteriálním vlastnostem a obsahu leptinu a výše zmíněné sloučenině má tento med schopnost hojit rány. Snižuje pH rány a podporuje růst krevních destiček v daném místě, ty následně rychleji regenerují pokožku. Ta tak bude dokonale prokrvená a proces uzdravení bude rychlejší. Doporučujeme med smíchat s vazelínou či sádlem nebo použít speciální přípravky s manuka medem.

Zdroj obrázku: Freepik

Manuka med pro pleť

Manuka med dokáže zabránit růstu bakteriím Propionibacterium acne. Je také vhodný pro každý typ pleti. Dokáže vyčistit póry od nečistot, které způsobují ucpání a zánět v pórech. Má rovněž zklidňující účinky a sníží zarudnutí v okolí akné. Manuka med použijte nejlépe jako masku. Smíchejte tři lžičky medu s trochou teplé vody a citronovou šťávou. Dokonale si vyčistěte pleť a naneste si medovou masku na pleť, nechte patnáct minut působit. 

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/manuka-honey-uses-benefits