Medical Marijuana

Marihuana může srdci škodit stejně jako tabák. Odborníci před rekreačním užíváním důrazně varují

Užívání marihuany, která je stále více využívána pro léčebné účely, je legalizována i pro rekreační účely ve stále rostoucím počtu zemí. Podle několika nových studií však může být užívání marihuany pro srdce stejně škodlivé jako kouření tabáku.

Znepokojivé výsledky

Takové alarmující závěry přinesla mimo jiné studie, která se nedávno uskutečnila v Kanadě, kde je povoleno rekreační užívání marihuany. Vědci zjistili, že lidé, kteří ji pravidelně užívají, mají vyšší krevní tlak a srdeční rytmus, jako je tomu v případě kuřáků. Výsledky tohoto výzkumu přináší Abbas Alshami, kardiolog z New Jersey. Sám provedl podobnou studii a došel k obdobným závěrům.

„V době, kdy se tabákový průmysl vyvíjel, jsme nevěděli, jaké škody kouření způsobuje. Teprve když se stalo běžným, začali jsme vidět zdravotní následky a snažili jsme se je omezit. Bohužel předtím, než se to stalo, zemřely miliony lidí. Může se zdát, že s marihuanou procházíme tím samým. Znepokojuje nás to, co vidíme, a chtěli bychom, aby se znovu uložila přísnější omezení. Mnoho lidí v USA netuší, že marihuana je škodlivá, ale zjevně je,“ vysvětluje lékař.

Zdroj obrázku: Freepik

Mladí lidé vystavení infarktu

„Pokud jde o riziko srdečních chorob, konopí lze považovat za ‚nový tabák‘. Je psychotropním činitelem, který ovlivňuje nejen mozek, ale také celý nervový systém, takže to, co pozorujeme v těchto studiích, se zdá být rozumné,“ řekl Robert Paige, výzkumný pracovník z American Heart Association. Dodal také, že vzhledem ke skutečnosti, že na mnoha místech světa je používání marihuany nezákonné a na jiných bylo nedávno legalizováno, údaje o jeho vlivu na kardiovaskulární systém jsou neúplné a náhodné.

„Měli bychom například vzít v úvahu, že ne všichni uživatelé marihuany se přiznali k srdečním problémům a někteří mohli použít i jiné psychoaktivní látky, které mají negativní vliv na kardiovaskulární systém. Jsme stále velmi znepokojení. Především proto, že pozorujeme zvýšené riziko infarktu a mozkové příhody jsou u mladších dospělých, kteří užívají marihuanu, stále běžnější. Toto je významný varovný signál naznačující, že téma vyžaduje další výzkum,“ uvedl Robert Paige.

Zdroj: https://www.heart.org/en/news/2020/08/05/heart-risks-of-marijuana-use-need-more-research