close-up-woman-cleaning-cabinet

Mastné kuchyňské skříňky vyčistí doma připravené prostředky

Existuje něco nechutnějšího než umaštěné skříňky, jejichž povrch je na dotek lepivý? Asi těžko, jenže někdy i přes snahu se mohou mastné skvrny objevit. Co pak s nimi? Rozhodně není třeba hned běžet do drogerie pro výrobek, který slibuje zázraky. Tyto produkty bývají nejen neskutečně drahé, ale často plné agresivních chemických látek, které škodí člověku i životnímu prostředí. Mnohem snazší je využít přísady, které má každý doma. Připravený roztok si poradí s odolnou špínou, k tomu stojí kolem deseti korun.

Mastné skříňky v kuchyni

Jak je možné, že jsou dvířka kuchyňských skříněk umaštěná a lepkavá? Není divu, při vaření uchází z hrnců mastná pára, která se sráží na nejbližších površích – na lince nebo na dveřích skříní. Ulepené fleky pak jdou jen stěží odstranit, o to více, když se neprovádí úklid pravidelně. Co v takové chvíli dělat? Rozhodně není nic ztraceno, stačí se inspirovat domácím přípravkem, který používaly pro očistu kuchyně už naše babičky.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak na mastnotu? Jedlou sodou!

Bez jedlé sody si lze jen těžko představit chod kuchyně. Pomáhá při vaření, pečení, ale nezastupitelnou roli zastává též při úklidu. A co víc? Je neskonale levná, přitom velmi účinná. Kromě mastnoty zbavuje rovněž nepříjemného zápachu. Domácí směs na úklid se připravuje ze dvou šálků teplé vody, šálku citronové šťávy a potřebného množství jedlé sody. Roztok se přelije do lahve s rozprašovačem a aplikuje na špinavé povrchy. Nechá se chvilku působit a pak se houbičkou dvířka nebo linka dočistí.

Ocet dezinfikuje

Jaký další prostředek se může použít při úklidu kuchyně? Bezesporu ocet, který nestojí majlant. Naopak oproti drahým marketingově propagovaným přípravkům je za pakatel. Láhev se může pořídit za cenu okolo deseti korun. Postup je snadný, roztok se připravuje z teplé vody a octa. Ideální poměr těchto dvou přísad je 1 : 1. Jako v předešlém případě se směs přelije do lahve s rozprašovačem. Povrchy se roztokem ošetří a následně mokrou houbičkou očistí. Vždy se doporučuje ještě dvířka otřít suchou papírovou utěrkou.

Zdroj: https://www.bobvila.com/articles/how-to-remove-grease-from-kitchen-cabinets/