Peppermint Leaf Basket

Máta pro zdraví i krásu: domácí kosmetika s touto bylinkou pečuje o celé tělo

Máta je známá především pro své léčivé vlastnosti. Můžete ji používat čerstvou nebo sušenou, koupit si ji už v květináči nebo si ji sami vypěstovat od semínka. Mátu můžete v domácnosti využít mnoha způsoby, skvělá je například kosmetika. Kromě čaje si ji můžete přidávat také do odvarů nebo nálevů, hodí se jako oplach na vlasy.

Vyrobte si vlastní mátovou kosmetiku

Její cenné vlastnosti byste měli využívat každý den. Můžete se díky ní cítit dobře a zažene také zdravotní problémy. Vyrobte si například osvěžující masku s jogurtem a medem. Rozmačkejte dvě lžičky lístků máty a smíchejte je se lžící medu a lžící bílého jogurtu. Naneste směs na obličej, nechte působit 10–15 minut a masku poté opláchněte vlažnou vodou.

Použít můžete místo jogurtu také okurku. I tady smíchejte hrst čerstvých listů máty s několika plátky okurky a přidejte lžíci medu. Naneste směs na obličej a poté nechte působit. Po deseti minutách opláchněte vlažnou vodou. Z máty si ale snadno vyrobíte také balzám na rty, který využijete hlavně v zimním období.

Zdroj obrázku: Freepik

Využijte mátu k výrobě koupelových bomb

Pokud chcete mít domácí balzám, připravte si kokosový olej, který dejte zahřát společně se lžící kakaového másla, tekutým obsahem jedné kapsle vitaminu E a deseti kapkami mátového oleje. Získat byste měli celistvou hmotu, kterou poté přeneste do tyčinek určených pro balzámy a rtěnky. Můžete používat dle libosti.

Oblíbené jsou také koupelové bomby nebo oplachy na vlasy. Máta působí skvěle na mastné vlasy, budete je mít objemnější a porostou rychle. Stačí jen hrst listů zalít vroucí vodou, nechat chvíli stát a poté si oplachem přelít již umyté vlasy. Dávejte si ale pozor, máta by se neměla používat na blonďaté vlasy, protože se mohou vytvořit nazelenalé odlesky. Několik kapek mátového oleje můžete použít do kupovaného šamponu.

Zdroj: https://www.onlymyhealth.com/mint-leaves-herbal-homemade-natural-beauty-products-for-skin-whitening-care-acne-rash-wrinkles-1568626142