Baby 2941785 1920

Mateřská dovolená je ve skutečnosti náročné období, které je spojeno s mnoha obavami

Když se řekne dovolená, většina z nás si představí pláže či jinou rekreační oblast, pohodu, klid, relax a hlavně období bez povinností, kdy si každý dělá, co se mu zrovna zamane. V případě mateřské dovolené to samozřejmě neplatí. Ta nastává narozením dítěte a trvá do třetího roku života dítěte, kdy by dítě mělo začít navštěvovat mateřskou školu. Během těch tří let doma se odehraje obrovská spousta obtížných situací, se kterými jsou spojené také náročné pocity, ze kterých mohou pramenit až psychické problémy. Pojďme se spolu podívat na to, co ženy na mateřské dovolené nejčastěji trápí.

Zdroj obrázku: Freepik

Odloučení od společnosti

Povšimli jste si někdy, jak matky na mateřské dovolené tráví svůj čas? Nemají ani špetku volného času, neustále se musí věnovat svému dítěti, se kterým jsou ve dne v noci, samozřejmě čím mladší dítě je, tím větší kontakt vyžaduje. Kolem tří let už se začíná pomalu osamostatňovat, k tomu vlastně dochází na krátkou chvíli již ve druhém roce života, kdy se matka potýká s obdobím prvního vzdoru dítěte. Taková matka na mateřské většinou přijde o všechny své koníčky, o práci, mnohdy i o přátele a jinou zábavu, což mnoho žen nese psychicky špatně. Nevydrží být tak dlouhou dobu odříznuté od okolního světa, pouze v domácnosti s dítětem a povídáním si s maminkami na dětském hřišti. Pokud už dítě zvládne být chvíli bez vás, nechte dítě pohlídat třeba babičkou a dědečkem, ať se také navzájem užijí, a někam vyrazte. Hlavně se o dítě nebojte, když zvládli vychovat vás a pečovat o vás, jistě si poradí s vnoučátkem.

Obavy ze selhání

I tím si projde každá matka. Je důležité tyto obavy umět hodit za hlavu. Jedná se zejména o otázky, zda je dobrá matka, zda dítě vychovává správně, zda mu dává vše, co potřebuje, jestli není příliš přísná, nebo naopak benevolentní. Buďte pro dítě oporou, jednejte podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a nestresujte se zbytečně. Určitě se staráte perfektně.

Zdroj: https://www.washingtonpost.com/national/on-leadership/when-maternity-leave-doesnt-mean-out-of-office/2013/02/20/6411339e-7b6d-11e2-9a75-dab0201670da_story.html