Menopauze předchází několik typických příznaků. Změny se projevují fyzicky i na psychice

Období před menopauzou a samotná menopauza jsou pro většinu žen nesmírně náročné. Dámy se nejčastěji potýkají s příznaky narušujícími každodenní fungování – nejen fyzickými, ale i psychickými. Každá žena prožívá menopauzu jinak a provázejí ji různé příznaky.

Kdy ji očekávat

Nejčastěji kolem 50. roku. V závislosti na mnoha faktorech – včetně genů, životního stylu a individuálních podmínek – může nastat kolem 45. roku života nebo může přijít mnohem později, dokonce i před šedesátkou. Menopauza je ztráta plodnosti v důsledku vyhasnutí hormonální funkce vaječníků. Její první příznaky se u žen objevují 4 až 10 let před úplným vymizením ovulace a menstruace (v průměru 6 let). Pak hovoříme o tzv. premenopauzálním období a perimenopauzálních poruchách.

Každá žena však nemusí pociťovat velké množství nepříjemných příznaků. To, jak menopauza probíhá – jak dlouho proces trvá a jak je nepříjemný -, závisí na mnoha genetických faktorech a faktorech prostředí. V důsledku toho ne každá žena prožívá menopauzu se stejnou intenzitou. Některé dámy jí procházejí lépe a s nepříjemnými potížemi se nesetkávají.

Zdroj obrázku: Freepik

Typické příznaky

V období před menopauzou si mnoho žen stěžuje na náhlé návaly horka. V počáteční fázi trvají krátce a objevují se zřídka. Bohužel jsou návaly horka často doprovázeny studeným potem a záchvaty dušnosti. Zralé ženy, které si všimnou podobných příznaků, by měly navštívit lékaře a požádat o následnou kontrolu. Nespavost je jistě jedním z nejproblematičtějších příznaků nastupující menopauzy. Ženy v raných stadiích menopauzy začínají mít vážné problémy se spánkem. Stěžují si na nespavost a problémy s usínáním. Mnoho žen spí mělce, budí se brzy ráno a nemohou již usnout.

Ženy před menopauzou si také stěžují na náhlé a nekontrolované přibývání na váze. Dámy nemění svůj jídelníček a nevzdávají se fyzické aktivity, přesto přibývají na váze. V období menopauzy se bohužel výrazně zpomaluje metabolismus. Snižuje se také potřeba kalorií. Ženy mohou pozorovat zvýšenou tendenci k hromadění tělesného tuku (zejména v oblasti břicha). Prvními příznaky nastupující menopauzy však nejsou jen obtěžující fyzické potíže. Dámy také pociťují výrazné zhoršení nálady a deprese.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/menopause/symptoms-causes/syc-20353397