Woman S Hand Puts Plastic Container With Broccoli Buckwheat Microwave

Mikrovlnka je sice užitečná, některé potraviny ale mění v nebezpečné jedy

Mikrovlnné trouby způsobily revoluci v moderní kuchyni a ohřevu potravin. Díky nim trvá ohřátí večeře 2–3 minuty a nevyžaduje špinavé hrnce ani pánve. Některé potraviny však ohřevem v mikrovlnné troubě ztrácí léčivé a nutriční vlastnosti. Jiné potraviny se v mikrovlnné troubě stávají přímo toxickými. Jaké potraviny tedy do mikrovlnky nedávat?

Brambory

V mikrovlnné troubě bychom neměli ohřívat brambory. Tato zelenina se nejlépe konzumuje ihned po vaření. V chladničce a během dalšího tepelného zpracování ztrácí většinu živin.

Zelenina

K ohřevu v mikrovlnné troubě není vhodná také zelenina, která obsahuje velké množství dusičnanů z minerálních hnojiv. Patří sem například řepa, zelí, celer a špenát. Pod vlivem mikrovlnného ohřevu se neškodné dusičnany mění v jedovaté a rakovinotvorné dusitany. V mikrovlnné troubě se také nesmí ohřívat papriky – pod vlivem vysoké teploty se z nich uvolňuje kapsaicin, který při otevření dvířek trouby může silně dráždit sliznice očí, nosu a hrdla.

Zdroj obrázku: Freepik

Houby

Bílkoviny obsažené v houbách se při zahřátí v mikrovlnné troubě stávají jedovatými a mohou vést k zažívacím problémům, bolestem břicha a nevolnosti. Pokud je ohřev hub v mikrovlnné troubě nezbytný, nastavte teplotu maximálně na 70 °C.

Vejce

Během ohřevu se látky škodlivé pro naše zdraví vytváří také ve vejcích. Mnohem lepší možností je jíst studená vejce natvrdo. Zdánlivě usnadňující ohřev syrových vajec může v mikrovlnné troubě napáchat nepěknou paseku, proto se tomuto aktu vyhýbejte.

Kuřecí bílkoviny

Bílkoviny obsažené v kuřecím mase pod vlivem ohřevu v mikrovlnné troubě mění strukturu a stávají se těžko stravitelné a škodlivé pro náš trávicí systém. Nejlepší je maso nakrájet a přidat do zeleninového salátu, případně v mikrovlnné troubě ohřát na velmi nízkou teplotu.

Chléb

Ani ohřev chlebu v mikrovlnné troubě není dobrý nápad. Po chvíli se z něho odpaří vlhkost a v důsledku toho bude chléb suchý, tvrdý a zatuchlý.

Zdroj: https://www.ahs.com/home-matters/quick-tips/11-things-you-should-never-put-in-the-microwave/