small-baby-lies-bear

Miminko přinese do života velké změny

Těhotenství s sebou přináší spoustu změn. Nejen na těle, ale i na duši. A co teprve, až se miminko narodí. To teprve se začnou dít věci. Péče o dítě vyžaduje trpělivost, odolnost vůči stresu a efektivní organizaci práce. Toto všechno se musí novopečená maminka naučit zvládat. Jak na to, aby se mateřství neproměnilo v horor?

Vše pečlivě plánujte

Když si domů z porodnice přinesete svůj uzlíček štěstí, čekají už na vás jen samé povinnosti. Ale pochopitelně vše má i dobrou stránku. Tedy i péče o dítě. Bude to radost, až se poprvé přetočí na bok, až bude pást koníčky nebo broukat. Zpočátku se nenechte zavalit starostmi, ale vše si dobře plánujte a práci si rozvrhněte. Nemusíte všechno stíhat na 100 %. Stačí, když dítě bude spokojené. Až se s ním sžijete, bude to lepší i pro vás, protože se naučíte si hodně věcí dobře rozvrhnout a zorganizovat.

Zdroj obrázku: Freepik

Nesrovnávejte se s ostatními

Asi žádná maminka nechce slyšet, že Pepíček od sousedů už ve třech měsících uměl něco, co jeho Maruška doposud nezvládá. Každé dítě je jiné a jinak se vyvíjí. Proto se s ostatními neporovnávejte a nenechejte se ovlivňovat tím, co se píše v diskuzích na internetu nebo sociálních sítích.

Vždy se spoléhejte na odborníky, ve vašem případě na dětského lékaře. Případné problémy řešte jen s ním a zapomeňte na „doktora Google“ nebo rady ostatních maminek na sítích. Můžete se přitom setkat se spoustou nepravd.

Najděte si čas i pro sebe

I přes všechnu péči o miminko byste neměla zapomínat na sebe. Delegujte hlídání i na partnera a vy si vyrazte zacvičit, na vycházku do přírody nebo na kosmetiku. Tyto chvíle jsou totiž pro vás velmi vzácné, ale o to důležitější, protože si u nich výborně odpočinete od všech starostí. A miminko si mezitím utuží vztah se svým tatínkem, což je pro něj také důležité, stejně jako pro vašeho partnera.

Zdroj: https://raisingchildren.net.au/pregnancy/labour-birth/first-week-of-life/newborns-first-week