Woman Placing Ballot Box

Ministr vnitra Hamáček s novým zákonem slíbil občanům, že i v karanténě budou moci k volbám

Říjnové volby se blíží a epidemiologická situace stále není úplně dokonalá. Do voleb zbývá několik měsíců a tak se může vývoj klidně ještě několikrát otočit. A i kdyby ne, počet nakažených jistě nebude nulový a tak se objeví ti, kteří budou muset být v karanténě. Na tuto situaci myslí ministr vnitra Jan Hamáček, který přišel s návrhem, který schválila vláda.

Volby i v karanténě

Nařízená karanténa není nic příjemného. Člověk je po stanovené období doslova v domácím vězení a je nemyslitelné, že by svůj dům nebo byt opustil. Běžné potřeby jako jsou nákupy, se dají nějak zařídit. Ale v případě voleb už to tak jednoduché být nemusí. I proto ministr vnitra Jan Hamáček přišel s návrhem, který na tyto situace myslí. A tak i lidé v karanténě budou moci k volbám.

Zdroj obrázku: Freepik

Umožnění hlasování všem

Říjnové volby do Poslanecké sněmovny tak budou dostupné v podstatě každému, kdo projeví zájem svůj názor prostřednictvím hlasovacího lístku vyjádřit. Samotný ministr Hamáček se k zákonu vyjádřil takto: „Přestože je epidemická situace každým dnem lepší a věřím, že do října uděláme za koronavirem definitivní tečku, může se stát, že bude ještě tou dobou určitá skupina voličů v karanténě. Tímto zákonem umožníme, že i oni budou moci hlasovat“. Podoba nového zákona by tak měla umožnit odevzdat svůj hlas i lidem, kteří mají nařízenou karanténu. A to bez velkého rizika toho, že by došlo k šíření nemoci covid-19.

Několik možností hlasování

Nový zákon tak v podstatě kopíruje způsoby, které byly k dispozici v době krajských voleb v loňském roce. K dispozici bude možnost hlasování drive-in, tedy z osobního automobilu, na určeném místě. Další možností bude provést volbu v uzavřeném pobytovém zařízení, popřípadě to přenosné volební schránky. Volič tak nepřijde do kontaktu s běžnou komisí na volebních místech, ale se členy speciálními, s ochrannými pomůckami, které mají pomoci zabránit přenosu infekce.

Zdroj: https://www.mvcr.cz/clanek/lide-v-karantene-budou-moci-k-volbam-vlada-schvalila-navrh-ministerstva-vnitra.aspx