Místa na která saháme nejvíce paradoxně nejvíc zanedbáváme při běžném úklidu
Většina z nás tráví alespoň polovinu každého dne doma. Zvláště v období karantén je pro nás proto důležité, aby domácnost zářila čistotou a cítili jsme se v ní dobře. Proto stojí za to osvojit si techniky, které přispějí k tomu, že domácí prostředí bude příznivé pro naše zdraví.
Kde se schovávají?
Každý z nás si přeje, aby po namáhavém úklidu byt jenom zářil a voněl, a také aby v něm nebyly žádné bakterie a jiné nezdravé nečistoty. Aniž bychom je viděli, nachází se v místnosti – prach, vlhkost, bakterie a toxiny. Kde se ale nejvíce nečistot hromadí, když je nikde nevidíme? Zaměřte svou pozornost na tato místa:
- světelné spínače a rukojeti,
- dálkové ovládání televizoru,
- klávesnice notebooku,
- mobilní telefon.
Výzkumy ukazují, že povrchy, které nečistíme pravidelně (aspoň jednou týdně), mohou obsahovat téměř 10 milionů bakterií. Při nákupu čisticích prostředků zkuste zvolit ty ekologické, eventuálně si je můžete vyrobit sami doma. Nejsou na výrobu nikterak náročné a obvykle obsahují ocet a kyselinu citrónovou.
Prach vašim plicím rozhodně nepomáhá
Prach je v domácnosti potenciálním zdrojem zdravotních problémů. Může obsahovat nejen roztoče, ale také bakterie a spory hub. Především alergici by si měli dát dobrý pozor, neboť je čekají záchvaty kašle a ucpaný nos. Pomůže pravidelné vysávání a utírání prachu, což dělá dozajista téměř každý z nás. Základem je mít vysavač s dobrým filtračním systémem (např. HEPA), který neumožňuje únik prachových částic s odpadním vzduchem.
Nebojte se udělat víc!
Pokud chcete udělat ještě něco navíc, rozhodně pomůže, když budete pravidelně ventilovat byt (i na konci podzimu a zimy byste měli otevírat okna alespoň dvakrát denně po dobu několika minut). Rostliny jsou rovněž skvělou prevencí před toxickou domácností. Ve středně velkém bytě stačí 4–5. Jaké rostliny s tím nejlépe fungují? Odborníci doporučují: filodendrony, draceny, břečťan a bambusové palmy.