vacuum-cleaner-657719_1920

Místa v bytě, na které nejčastěji zapomínáme při vysávání a prach se v nich jen hromadí

Co se týká vysávání domácnosti, lidé se dělí na dvě skupiny – ti, co se věnují každému rohu v místnosti a ti, kteří provedou úklid rychle sem a tam a hotovo. Pokud budete dodržovat následující kroky, věřte, že celá vaše domácnost zůstane bez smítka prachu. U vás doma se bude moct jíst ze země.

 1. Spodní část skříňky na boty

Boty přinášejí do domácnosti nejvíce nečistot. Jakmile je uložíte do skříňky na boty, usadí se v ní špína a prach. Vysávejte proto botník častěji, je to rozhodně potřeba.

 1. Matrace

Postel je místem, kde se ráda hromadí spousta drobných tvorů, kteří si pochutnávají na částečcích odumřelých kožních buňěk, které po sobě zanecháváte v posteli. V matraci můžete najít:

 • Roztoče
 • Bakterie
 • Štěnice

Možná je na první pohled nevidíte, ale věřte, jsou tam. Zpravidla svlečeme povlečení, vypereme a myslíme si, že máme hotovo. To ovšem nestačí. Je potřeba matraci důkladně vysát z obou stran.

Zdroj obrázku: Pixabay.com
 1. Košťata a prachovky

Někdy je potřeba vyčistit i nástroje, které vám pomáhají k čisté domácnosti. Prachovka a koště přijdou do styku s prachem nejčastěji, proto je potřeba vysát i je. Nemusíte jim věnovat pozornost při každém vysávání, ale čas od času by je chtělo vyčistit. Bonusem navíc je, že při uklízení prachu jej nebudete dále šířit po bytě.

 1. Ventilační mřížka

Větrací mřížky jsou velmi důležité pro přívod čistého vzduchu do vaší domácnosti. Obzvláště nepostradatelné jsou v koupelně. Díky proudění vzduchu jsou ale tyto mřížky často zanešené prachem, proto je potřeba je pravidelně vysávat, aby výměna vzduchu byla skutečně čistá.

 1. TV nebo PC reproduktory

Máte vedle počítače nebo televize krásný zvukový systém? I tato zařízení potřebují čas od času osvěžení. Pokud je občas zbavíte prachu pomocí vysavače, uchovají si dobrý zvuk a déle vám vydrží.

 1. Klávesnice notebooku nebo počítače

Nebudeme si lhát, každý z nás si občas dá malou svačinku u počítače. V hlubších rýhách klávesnice se proto může hromadit množství prachu a drobků. Nejlépe je odstraníte pomocí vysavače. 

Zdroj obrázku: Pixabay.com
 1. Lednice

Možná to zní zvláštně, ale i ledničku není na škodu párkrát vysát. Malé prasklinky mohou udržovat prach a jiné nečistoty. Každodenní vysávání chladničky vám zajistí, že budete mít jídlo uložené v čistém prostředí. Čistá lednice navíc spotřebovává méně energie.

 1. Parapety a rámy

Parapety jsou často oblíbeným místem pro domácí mazlíčky, květiny a různé dekorace. To vše přispívá k tomu, že jsou okenní parapety zaprášené a shromažďují vlasy a chlupy. K jejich čištění je nejlepší použít vysavač.

 1. Zásvuky a skříňky

Zásuvky jsou skutečnými lapači prachu. Chcete-li mít své věci v čistotě, od příborů až po ponožky, musíte šuplíky pravidelně vysávat. Navíc je to dobrá příležitost sem tam si obsah skříněk protřídit.

 1. Závěsy

Vysavač používejte i na závěsy a záclony. Jsou velkými lapači prachu, proto je potřeba na ně myslet pokaždé, kdy děláte větší úklid.