Místo k doktorovi nejprve na toaletu. V záchodě poznáte, co vaše tělo trápí

Každý z nás by měl dbát na své zdraví. Pro udržení pevného zdraví si musíte všímat signálů, které vám tělo dává. Podle toho můžete snadno poznat, že je něco špatně, a rychle reagovat. Včasná diagnóza je klíčová pro úspěšnou léčbu. Stolice prozradí mnoho problémů, kterými vaše tělo prochází. Poradíme vám, jaké příznaky nesmíte podceňovat.

Barva je při určení problému klíčová

Světlá barva stolice indikuje hlavně nedostatek žluči v těle. Naznačovat to může problémy s játry nebo žlučníkem. Zelená barva většinou říká, že jste jedli příliš mnoho zeleniny, která obsahuje chlorofyl. Stejný efekt má také zelené barvivo v potravinách a nápojích. Objevit se může po konzumaci většího množství špenátu nebo doplňků stravy s železem.

Žlutá stolice naznačuje, že máte problém se vstřebáváním tuků nebo že vaše žlučovody nefungují správně. Objevit se ale může také při velké konzumaci mrkve nebo při pití žlutých nápojů. Černá barva stolice není příliš běžná. Příčinou může být konzumace borůvek, užívání léků nebo v nejhorším případě krvácení ve střevech. Červená barva značí velké množství červených potravin ve stravě, ale také krev ve stolici. To vyžaduje okamžitou kontrolu u lékaře.

Zdroj obrázku: Freepik

Tvar je dobrým indikátorem zdravotních potíží

Struktura stolice souvisí hlavně s množstvím vlákniny v těle. Tvar malých bobků znamená, že vám chybí značná porce vlákniny. Začleňte do stravy celozrnné těstoviny, jablka, luštěniny nebo maliny.

Velký a hrudkovitý tvar stolice má stejnou příčinu. Vaše tělo potřebuje více vlákniny. Stolice ve tvaru klobásy s hrudkami a prasklinami značí, že musíte pít více vody.

Měkké hrudky s ostrými okraji znamenají, že jste vlákninu dodali svému tělu velmi rychle a nárazově. Zkuste hladinu vlákniny trochu snížit, aby si na ni tělo zvyklo postupně. Mírně pevný průjem značí, že máte příliš mnoho vlákniny a měli byste její množství snížit. Klasický průjem ukazuje na bakteriální infekci, intoleranci na potraviny, otravu jídlem a mnoho dalších problémů.

Zdroj: https://health.ucsd.edu/news/features/Pages/2018-05-11-listicle-what-color-is-your-poop.aspx