Místo nabuzení může káva naopak uspat. Je důležité pít ji ve správný okamžik
Káva na probuzení nebo pro dodání energie při poradě či před zkouškou? Jsou chvíle, kdy káva způsobuje naprosto opačnou reakci, jak je to možné? Káva přece funguje jako vzpruha, stimuluje kognitivní funkce mozku a nervové buňky, přičemž dochází k nárůstu hladiny kortizolu a ke zvýšené produkci adrenalinu. Dotyčný se cítí lépe, více svěží a koncentrovanější. Tedy někdy, protože káva může v některých případech nebezpečně uspávat. Kdy kofein nepomáhá a po kávě k dobití vnitřních baterií nedojde?
Účinky s ohledem na citlivost na kofein
Někteří lidé pociťují první náznaky už při pití kávy, jiní zase až po půl hodině od vypití. Citlivost na kofein je velmi individuální záležitostí a hraje roli tělesná hmotnost i tolerance na tuto složku. U těch, co pijí kávu zřídka, pak dochází k výraznější reakci. Oproti tomu pravidelní konzumenti musí postupně kofeinové dávky zvyšovat pro přísun stejného množství energie. Maximální denní dávka je stanovená na 400 mg kofeinu denně, což odpovídá asi litru kávy denně.
Příčiny opačných účinků
Podle vědeckých studií je pravidelné pití dvou až čtyř šálků kávy prospěšné pro zdraví především z dlouhodobého hlediska. Pití kávy pomáhá oddalovat rozvoj demence a Alzheimerovy choroby, navíc napomáhá fungování kardiovaskulárního systému. Z krátkodobého hlediska ale může káva přestat účinkovat. Na vině může být kriticky vysoká úroveň únavy, kdy kofein nepřekoná hladinu adenosinu, nukleosidu, který je zodpovědný za fyzické a duševní vyčerpání.
Další šálek? Detox!
Lidé vlivem nepřekonané únavy pak často touží po dalším šálku kávy namísto pořádného odpočinku. Další důvodem pro ospalost může být přílišné množství kortizolu, který se produkuje stresem, kofein pak zapůsobí jen na chvíli, aby následně přišla velká vlna únavy. Po čase může docházet také k toleranci vůči účinkům kofeinu, zvyšovat dávku nad tuto hladinu je zdraví nebezpečné. Vinu nesou také sladidla nebo zákusky, protože po metabolizování cukru dochází k poklesu energie. V každém případě se nehodí při potížích zcela přestat pít kávu, protože hrozí abstinenční příznaky. Doporučuje se naopak postupné snižování dávek kávy, aby se tělo mohlo detoxikovat.
Zdroje: [1] https://amerisleep.com/blog/coffee-makes-me-sleepy/ [2] https://www.medicalnewstoday.com/articles/326443