Dates 3338368 1920

Mlsání bez výčitek aneb Přijďte na chuť sladkému exotickému ovoci, které je vhodné i při dietě

V arabských zemích se jim díky mnoha výživovým vlastnostem říká „chléb života“. Tuto přezdívku si datle opravdu zasloužily, jelikož jsou pokladnicí vitamínů, minerálů, vlákniny a antioxidantů.  Pro tento chléb si nemusíme ale jezdit až do vzdálené Arábie, najdeme ho i v mnoha obchodech u nás. 

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Energetická bomba na dosah ruky

Datle obsahují velké množství sacharidů, lze je označit jako takovou energetickou bombu. Z vitamínů obsahují mnohé ze skupiny B (B1, B2, B3, B5, B9) a dále vitamíny A, E, K. K tomu v nich najdeme nepostradatelný vápník, měď, železo a draslík. Přes den datle tedy přispívají k znovuzískání energie a napomáhají zlepšit soustředění. Na druhou stranu před spaním navozují klidný spánek a napomáhají jeho kvalitě. Jak je vidět, jeden neodolá a po prvním ochutnání se z každého stane brzy opravdový milovník datlí.

V kuchyni vás překvapí

Nejčastěji se u nás konzumují datle sušené. Jsou dostupné v každém obchodě se zdravou výživou i supermarketu a jejich využití v kuchyni je široké. Pokud datle nechcete mlsat jen tak během dne místo čokolády (což vřele doporučujeme), můžete je přidat do různých druhů kaší. Gurmáni je mohou využít jako zajímavý doplněk k masovým pokrmům, těstovinám či kari pokrmům. Výjimkou není ani jejich použití při pečení, zkuste třeba datlový chlebíček, sušenky nebo štrůdl s jablky a datlemi.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Zdraví prospěšné datle

Tato pochutina (se kterou by se to s jako i jiným sladkým nemělo přehánět) vám pomůže udržet štíhlou postavu. Datle díky vysokému podílu vlákniny přispívají k pocitu plnosti a také probouzí líná střeva k práci. Mohou tedy být účinným lékem na zácpu a pomalý metabolismus. Přirozeně vyživují vaši pleť a vlasy. Datle díky obsaženým antioxidantům přirozeně podporují imunitu, působí příznivě při nachlazení a rýmě a díky vápníku prospívají kostem a zubům.