Washing Machine 1772579 1920

Mnohé hospodyňky netuší že určité nádobí nepatří do myčky, může se zničit a poškodit spotřebič

Myčka na nádobí je v dnešní době v mnoha domácnostech již běžným kuchyňským vybavením. Doba se zrychluje a času je stále stejně. Myčka je vítaným pomocníkem v moderní domácnosti. Víte ale, které věci do myčky nepatří?

Nádobí, které není do myčky vhodné

Některé speciální nádobí obsahuje symboly, které určují, zda lze nádobí mít v myčce. Na některých kusech kuchyňského náčiní nebo doplňků však tyto symboly nenajdete. A pak jsou kousky, které jsou relikvií po babičce nebo se třeba jedná o broušené sklo. 

V obecné rovině tedy do myčky není vhodné dávat následující věci: 

  • nádobí, které je pro vás cenné (např. zmíněné kousky po babičce);
  • některé typy skla;
  • některé typy plastů;
  • motorické části kuchyňských spotřebičů.
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Myčka může některé nádobí poškodit

Myčka je dobrý sluha, ale někdy umí být i zlý pán. Často se při manipulaci s nádobím stává, že se nádobí při skládání nebo uklízení poškodí, sklo se vyštípe. Dalším kontroverzním nádobím jsou nože. Ty se mytím v myčce tupí a ničí, ostří již nedrží tak dobře. Některé plastové díly kuchyňských spotřebičů také nejsou vhodné pro mytí v myčce, protože mohou praskat nebo se jinak deformovat. Informace o mytí v myčce uvádí návod k použití přístroje. Jiné typy plastů nejsou určeny pro vyšší teploty, při těch se z některých plastů uvolňují nebezpečné látky, jako například zdraví škodlivé ftaláty. Do myčky není vhodné ani některé kuchyňské vybavení nebo náčiní. 

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Doporučení a tipy na závěr

U nového nádobí si pozorně prohlédněte etiketu, pokud je na ní symbol myčky přeškrtnutý, nádobí umyjte ručně. Umýt v myčce ale můžete občas i například silikonové houbičky nebo třeba rošty z trouby, kovové filtry z digestoře. Dejte si pozor, některé kusy mohou zreznout. 

Starejte se o svou myčku. Pravidelně ji čistěte prostředkem na mytí myček, který odstraní usazené tuky a nečistoty. Po každém špinavějším a mastnějším nádobí umyjte filtry na dně myčky, předejte tím poruchám, které vám odstaví myčku i na několik dní.