Moderní medicína i tradiční ájurvéda radí spát na levém boku. Tady je 5 překvapivých důvodů

Je známo, že délka a kvalita spánku ovlivňuje naši náladu a fyzickou pohodu. Kvalitní spánek má velký vliv také na naše duševní zdraví. Dle odborných studií a také podle indického učení ájurvédy se doporučuje spát v poloze na levém boku. Ukázalo se, že tato poloha příznivě působí na naše zažívání, bolestivá záda, a dokonce i na správné fungování srdce a oběhové soustavy. Máme pro vás 5 důvodů, proč spát právě na levém boku!

1.   Posiluje lymfatický systém

Spánek na levém boku umožní tělu lépe filtrovat lymfatickou tekutinu a odpad přes lymfatické uzliny, jelikož levá strana je v našem těle dominantní stranou lymfatického systému.

2.   Zlepšuje trávení

Důkazem je jednoduchá věc, a to gravitace. Díky spánku na levé straně bude přirozeně zavěšen žaludek v těle. Je to tím, že žaludek se nachází právě na levé straně našeho těla. Tato poloha umožní přirozené procesy a vývoj pankreatických enzymů, důležitých pro procesy trávicího traktu. Také se tak lépe dostane potravinový odpad do tlustého střeva.

Zdroj obrázku: Freepik

3.   Krevní oběh a funkce srdce

Spánek na levém boku může pomoci snížit tlak na srdce. Cesty pro průchod krve směrem k srdci budou přístupnější. Lymfa v okolí srdce nebude pod takovým tlakem a naše srdce bude fungovat bez většího zatížení.

4.   Ideální poloha v těhotenství

Tato poloha je ideální pro těhotné ženy, jelikož snižuje tlak na záda, zabraňuje stlačení jater a dělohy a zvyšuje průtok krve do dělohy, ledvin i k plodu. Také při běžné bolesti zad se tato poloha doporučuje, jelikož záda při spánku nebudou tolik namáhána a svaly v oblasti zad se lépe zregenerují.

5.   Proti pálení žáhy

Máte problémy s pálením žáhy? Zkuste si na 10 minut lehnout na levý bok a uvidíte, že vás trápení opustí. Studie totiž zjistila, že ležení na této straně snižuje příznaky refluxu kyselin trávicího traktu. Je to opět proto, že náš žaludek leží právě na levé straně.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/healthy-sleep/sleep-effects-digestion