Red Lacquered Door With Doorknocker Metal Arm Woman

Mosaz znovu jako nová: tyto metody mosaz krásně vyčistí, aniž by ji poškodily

Pokud nevíte, čím vyleštit mosazné předměty, poradíme vám domácí prostředky, které jsou bez chemie, takže se nemusíte bát toho, že se vám předměty zničí. Na patinu můžete použít například sůl nebo ocet. V článku se dozvíte, jak s nimi pracovat, abyste předměty měli znovu krásně lesklé a vypadaly jako nové. 

Pomůže nejen ocet a sůl, ale také kysané zelí 

Pokud chcete předměty vyčistit, můžete svařit ocet s hrstkou soli. Směs poté aplikujte pomocí flanelového hadříku, místo očistěte a poté předmět opláchněte teplou vodou. Stará měď bude červená, pokud ji necháte uschnout na slunci a poté ještě vyleštíte jelenicí. Pomoci může také kysané zelí nebo popel. Kysané zelí vymačkejte nad mísou – do té bude téct kyselina. Poté zelí smíchejte s popelem z cigaret nebo zkuste i krbový popel. 

Vytvořte kaši a pomocí hadříku, nejlépe z mikrovlákna, naneste směs a vetřete na místa, kde se již tvoří zelené mapy. Opláchněte teplou vodou a vyleštěte pomocí jelenice. Vyrobit si můžete také slanou pastu, kterou uděláte pomocí několika surovin. Připravte si čtyři kapky citrusového oleje a tři lžičky soli. Poté budete přidávat mouku, aby byla pasta hustá. Mosaz potřete pastou a poté otřete houbičkou do sucha. Nechte směs zaschnout a opláchněte předměty vodou. Osušte a vyleštěte.

Zdroj obrázku: Freepik

Použít můžete amoniak nebo mýdlovou pěnu

Mosaz nebo patinu vyčistíte také pomocí čpavku. Musíte si ale připravit roztok. Odeberte z něj dvě lžíce a přidejte je do litru vody. Pokud budou skvrny těžko odstranitelné, můžete si připravit koncentrovanější roztok. Dávejte si ale pozor, abyste to nepřehnali. Pokud bude příliš silný, můžete si cenné předměty naopak zničit. 

Vyzkoušet můžete také mýdlovou pěnu, nebo dokonce mléko. Jsou to přírodní metody, které opravdu pomohou odstranit zelený film z předmětů. Do teplé vody dejte mýdlo a ponořte do ní předměty. Poté osušte, vyleštěte měkkým hadříkem a můžete i naolejovat lněným olejem. Mléko pak musíte smíchat s teplou vodou v poměru 1 : 1.

Zdroj: https://www.architecturaldigest.com/story/how-to-clean-brass