Muškáty potěší domácí hnojivo z banánu, cibule nebo kopřivy
Muškáty na záhonech, v truhlících nebo v květnících mají zahradníci v oblibě. Vzájemně mezi sebou soutěží, kdo bude mít nejkrásnější či nejbujnější pelargonie. Snaha o krásnou vegetaci jde ruku v ruce s hnojením. Jaké přípravky používat? Rozhodně domácí, protože kupovaná hnojiva mohou obsahovat celou řadu nežádoucích chemických látek. Naopak doma připravená jsou ekologická, přitom stejně efektivní. Po jakých prostředcích budou pelargonie naprosto šílet a obsypou se květy?
Banánové slupky na muškáty
Výroba ekologických hnojiv není příliš složitá a mohou se do ní pustit naprostí začátečníci. Pro muškáty pak platí, že se musí nejen přihnojovat, ale současně vydatně zalévat. Prvním produktem, po kterém sáhnout, jsou banánové slupky. Normálně by skončily v koši, takto udělají ještě užitek. Musí se omýt pod tekoucí vodou, následně se nakrájí na centimetrové kousky a vsypou do zavařovací nádoby. Následně se zalijí vlažnou vodou a po uzavření víčkem se uskladní na temné místo asi na 48 hodin. Po vylouhování se slije roztok přes sítko a zředěný s vodou ve stejném poměru se používá na zalévání.
Hnojivo z cibulových slupek
Dalším odpadem, který ještě najde využití, jsou cibulové slupky. Většina spotřebitelů je vyhazuje do odpadkového koše, v lepším případě na kompost, přitom se z nich může připravit velmi účinné hnojivo obsahující vitamíny C, E a skupiny B, taktéž minerály, jako jsou draslík, fosfor, železo, měď a hořčík, tedy látky, které pomohou rostlinám ke zdravému růstu. Do hrnce se nalijí dva litry vody, přisype se 50 gramů cibulových slupek, po svaření se nechá roztok vychladnout. Po scezení se může roztok použít.
Kopřivy muškáty potěší
Kromě odpadních látek se mohou použít též plevelné rostliny, mimo jiné kopřivy, které zahradníci likvidují ve velkém. Kopřivová kejda pelargonie posílí, k tomu je ochrání před plísňovými chorobami i potenciálními škůdci. Na deset litrů vody je potřeba nasbírat jeden kilogram kopřivových listů a výhonků. Rozmělněné listy se vloží do nádoby, zalijí vodou a vršek se přikryje látkou nebo gázou. Každý den se směs zamíchá. Ve chvíli, kdy zmizí z povrchu pěna, je hnojivo připravené k použití. Po přecezení se míchá s vodou v poměru 1 : 10 a roztok se aplikuje na muškáty každé dva týdny až do mrazů.
Zdroj: https://plantcaretoday.com/geranium-fertilizer.html