Muškáty potřebují péči po celý rok. Pak budou skutečnou ozdobou balkonu
Muškáty jsou oblíbeným rostlinným druhem díky svým barevným květům a nízkým nárokům na péči. Stále však vyžadují určitou péči, aby prospívaly a rostly do svého plného potenciálu. Zde je několik tipů, jak se o tyto krásné květiny starat.
Jak o muškáty správně pečovat
Muškáty vyžadují dostatek slunečního světla. Měly by růst na slunném místě, ideálně kam se dostává šest hodin přímého slunečního záření denně. Během horkých letních dnů je však třeba rostliny chránit před intenzivním odpoledním sluncem.
Muškáty nejlépe rostou při teplotách mezi 15–24 °C. Mohou tolerovat i nižší teploty, ale měly by být chráněny před mrazem. Během zimních měsíců je pak lepší je přesunout do chladnější místnosti, aby se podpořila dormance.
Muškáty preferují udržování mírně vlhké půdy, ale přemokření může vést k hnilobě kořenů. Ujistěte se proto, že je půda dobře odvodněná a zalévejte pouze tehdy, když je horní centimetr půdy suchý na dotek. Během zimy, kdy se růst rostliny zpomaluje, je třeba zálivku omezit a naopak v létě v největších parnech bude pravděpodobně potřeba zalévat dvakrát denně.
Muškáty nejlépe rostou v dobře odvodněné půdě, která je bohatá na organickou hmotu. Ideální je proto půdní směs s vyváženým poměrem perlitu a rašeliny. Přihnojujte rostliny jednou měsíčně vyváženým hnojivem, s výjimkou zimních měsíců, kdy jsou v klidu. Můžete zkusit hnojiva kupovaná nebo si vyrobit hnojivo sami doma smícháním kostky droždí a jednoho litru vody, které před použitím necháte 14 dní kvasit a následně zředíte vodou v poměru 1 : 3.
Pozor na to, co brzdí růst
Muškátům prospívá pravidelné prořezávání, které podporuje nový růst a pomáhá v květu. Odstřihněte mrtvé nebo poškozené listy, květy a stonky a brzy na jaře seřízněte rostlinu o 1/3 až 1/2 její velikosti, abyste podpořili nový růst.
Pozor byste si měli dávat také na škůdce, jelikož muškáty jsou náchylné k některým škůdcům, jako jsou mšice, svilušky a molice, a také k chorobám, jako je padlí a šedá plíseň. Abyste předešli těmto problémům, udržujte rostlinu v čistotě a dobře větrejte a pravidelně kontrolujte, zda nejeví známky napadení nebo nemoci.
Zdroj: https://www.masterclass.com/articles/pelargonium-care-guide