Geranium Flower Flower Pot Pink Red Blooming Geranium Plant

Muškáty se na jaře znovu zazelenají. Geniální trik zachrání oblíbené květiny před vyhozením

Tuzemské balkony bez muškátů? To si jen málokdo dokáže představit, pelargonie patří mezi nejoblíbenější balkónovky u nás, ale také v okolních zemích včetně Polska nebo Německa. Jsou nenáročné na pěstování, k tomu vypadají krásně od jara do pozdního podzimu. A právě na podzim se jich neznalí zahradníci zbavují, protože se domnívají, že se jedná o letničky. Těmi opravdu nejsou, pomocí snadného triku je lze zazimovat a na jaře opětovně zasadit do truhlíků! Postačí mít zásobu papírových sáčků. V čem pomohou?

Teplomilné letničky? Ani náhodou!

S prvními podzimními mrazíky končí sezóna pelargonií, protože neodolávají chladu a chřadnou. Právě kvůli tomu je mnozí považují za letničky, které se musí nařízkovat, a zbylé končí v kompostu. Tímto počínáním vznikají velké škody, protože muškáty mohou přezimovat v papírových sáčcích, alternativou k nim mohou být kartonové krabice. Díky tomuto sofistikovanému systému zimování pelargonií se ušetří prostor, k tomu hned na jaře vykvetou v plné síle.

Zdroj obrázku: Freepik

Neznalost milovníků pelargonií

Zdobí balkony na venkově i ve městech, zápraží rodinných domů i kaváren, přesto vědomosti o této rostlině jsou chabé. Muškáty pocházejí z oblastí Afriky včetně severní, proto každé léto odolávají velkým vedrům i nedostatku závlahy. Automaticky se proto mnoho pěstitelů domnívá, že s přicházející zimou skončí rostliny v bioodpadu nebo na kompostu. Zazimování těchto balkonových krásek je přitom nadmíru snadné. Přenášet všechny truhlíky nebo květináče do tepla, kde je dostatek světla? Tolik místa není ve skladu, v hale ani v garáži, kde se nadto nedostává slunečních paprsků.

Jednoduché zimování pelargonií

Mnohem snazší je vyjmout rostliny z květináče, oklepat zeminu z kořenů a uložit ve vzpřímené pozici do papírového sáčku, případně do kartonové krabice. Sáčky nebo krabice se přesunou do místnosti bez přístupu světla, důležité jsou teploty mezi 5 a 10 stupni Celsia. Jednou měsíčně se kořeny rostlin musí na hodinu ponořit do nádoby se studenou vodou. Na přelomu února a března se rostliny vyjmou ze sáčku a kořeny se nechají ve vodě, poté se zasadí do substrátu v květináči. Zpočátku je nutné ponechat rostliny při pokojové teplotě, v prvních teplých jarních dnech se mohou začít otužovat na několik hodin venku, na konci května mohou už být truhlíky na balkoně nastálo.

Zdroj: https://homeguides.sfgate.com/winter-storage-geraniums-paper-bags-39575.html