Muškáty se na jaře znovu zazelenají. Geniální trik zachrání oblíbené květiny před vyhozením
Tuzemské balkony bez muškátů? To si jen málokdo dokáže představit, pelargonie patří mezi nejoblíbenější balkónovky u nás, ale také v okolních zemích včetně Polska nebo Německa. Jsou nenáročné na pěstování, k tomu vypadají krásně od jara do pozdního podzimu. A právě na podzim se jich neznalí zahradníci zbavují, protože se domnívají, že se jedná o letničky. Těmi opravdu nejsou, pomocí snadného triku je lze zazimovat a na jaře opětovně zasadit do truhlíků! Postačí mít zásobu papírových sáčků. V čem pomohou?
Teplomilné letničky? Ani náhodou!
S prvními podzimními mrazíky končí sezóna pelargonií, protože neodolávají chladu a chřadnou. Právě kvůli tomu je mnozí považují za letničky, které se musí nařízkovat, a zbylé končí v kompostu. Tímto počínáním vznikají velké škody, protože muškáty mohou přezimovat v papírových sáčcích, alternativou k nim mohou být kartonové krabice. Díky tomuto sofistikovanému systému zimování pelargonií se ušetří prostor, k tomu hned na jaře vykvetou v plné síle.
Neznalost milovníků pelargonií
Zdobí balkony na venkově i ve městech, zápraží rodinných domů i kaváren, přesto vědomosti o této rostlině jsou chabé. Muškáty pocházejí z oblastí Afriky včetně severní, proto každé léto odolávají velkým vedrům i nedostatku závlahy. Automaticky se proto mnoho pěstitelů domnívá, že s přicházející zimou skončí rostliny v bioodpadu nebo na kompostu. Zazimování těchto balkonových krásek je přitom nadmíru snadné. Přenášet všechny truhlíky nebo květináče do tepla, kde je dostatek světla? Tolik místa není ve skladu, v hale ani v garáži, kde se nadto nedostává slunečních paprsků.
Jednoduché zimování pelargonií
Mnohem snazší je vyjmout rostliny z květináče, oklepat zeminu z kořenů a uložit ve vzpřímené pozici do papírového sáčku, případně do kartonové krabice. Sáčky nebo krabice se přesunou do místnosti bez přístupu světla, důležité jsou teploty mezi 5 a 10 stupni Celsia. Jednou měsíčně se kořeny rostlin musí na hodinu ponořit do nádoby se studenou vodou. Na přelomu února a března se rostliny vyjmou ze sáčku a kořeny se nechají ve vodě, poté se zasadí do substrátu v květináči. Zpočátku je nutné ponechat rostliny při pokojové teplotě, v prvních teplých jarních dnech se mohou začít otužovat na několik hodin venku, na konci května mohou už být truhlíky na balkoně nastálo.
Zdroj: https://homeguides.sfgate.com/winter-storage-geraniums-paper-bags-39575.html