Outdoor Shot Happy Energetic Senior Retired Man Enjoying Physical Training Park Doing Side Bends Exercise Holding Hands Together With Broad Smile Warming Up Body Before Run

Mužský přechod není mýtus. Andropauza dokáže pánům připravit skutečně horké chvilky

Změny nálady, snížené libido a změny fyzického vzhledu u mužů starších 50 let jsou účinkem andropauzy, fenoménu, který se u žen nazývá menopauza. Klimakterické stavy u žen a mužů mají odlišné pozadí, ale u obou pohlaví jsou stejně závažné.

Co je to andropauza

U mužů je menopauza přímo spojená s hormonálními změnami v těle. Je způsobena snížením hladiny hormonů, jako je testosteron, růstový hormon, DHEA, melatonin a estradiol. Věk, ve kterém andropauza začíná, závisí na fyzické aktivitě, stravě, genetické predispozici a podmínkách prostředí, ve kterých muž žije.

Průměrný věk muže, který vstoupí do stavu andropauzy, je 50 let a postihuje více než polovinu mužů tohoto věku. Rozdíl mezi menopauzou u žen a andropauzou u mužů spočívá v tom, že u žen je menopauza úzce spojena se zánikem funkce vaječníků a ztrátou plodnosti, zatímco u mužů se změní fungování endokrinního systému, ale není synonymem ztráty schopnosti reprodukce.

Zdroj obrázku: Freepik

Příznaky andropauzy

Změny spojené s andropauzou u mužů se zpočátku objevují ve vnějším vzhledu. Svalová hmota klesá, avšak tělesná hmotnost se zvyšuje prostřednictvím zvýšeného ukládání tuků, zejména v břišní oblasti. Muž si může všimnout řídnutí vlasů, kůže se stává tenčí a ochablejší. Když dojde k poklesu hormonů, únavě a obecné slabosti, dochází ke snížené chuti k jídlu, návalům horka a nadměrnému pocení.

V souvislosti s nadprodukcí dihydrotestosteronu u mužů během andropauzy vzniká problém nadměrného vypadávání vlasů. Vlasové kořínky jsou mimořádně citlivé na tuto formu testosteronu, což způsobuje jejich výrazné oslabení. Tento jev se nazývá androgenní alopecie a defekty vlasů se objevují hlavně v horní části hlavy a čelních úhlech (takzvaných koutech). V důsledku snížení hladiny testosteronu může člověk během andropauzy zaznamenat výrazné snížení libida. Zájem o sex klesá a v posteli se mohou objevit problémy s erekcí.

Zdroj: https://www.nhs.uk/conditions/male-menopause/