Mužský přechod není mýtus. Andropauza dokáže pánům připravit skutečně horké chvilky

Změny nálady, snížené libido a změny fyzického vzhledu u mužů starších 50 let jsou účinkem andropauzy, fenoménu, který se u žen nazývá menopauza. Klimakterické stavy u žen a mužů mají odlišné pozadí, ale u obou pohlaví jsou stejně závažné.

Co je to andropauza

U mužů je menopauza přímo spojená s hormonálními změnami v těle. Je způsobena snížením hladiny hormonů, jako je testosteron, růstový hormon, DHEA, melatonin a estradiol. Věk, ve kterém andropauza začíná, závisí na fyzické aktivitě, stravě, genetické predispozici a podmínkách prostředí, ve kterých muž žije.

Průměrný věk muže, který vstoupí do stavu andropauzy, je 50 let a postihuje více než polovinu mužů tohoto věku. Rozdíl mezi menopauzou u žen a andropauzou u mužů spočívá v tom, že u žen je menopauza úzce spojena se zánikem funkce vaječníků a ztrátou plodnosti, zatímco u mužů se změní fungování endokrinního systému, ale není synonymem ztráty schopnosti reprodukce.

Zdroj obrázku: Freepik

Příznaky andropauzy

Změny spojené s andropauzou u mužů se zpočátku objevují ve vnějším vzhledu. Svalová hmota klesá, avšak tělesná hmotnost se zvyšuje prostřednictvím zvýšeného ukládání tuků, zejména v břišní oblasti. Muž si může všimnout řídnutí vlasů, kůže se stává tenčí a ochablejší. Když dojde k poklesu hormonů, únavě a obecné slabosti, dochází ke snížené chuti k jídlu, návalům horka a nadměrnému pocení.

V souvislosti s nadprodukcí dihydrotestosteronu u mužů během andropauzy vzniká problém nadměrného vypadávání vlasů. Vlasové kořínky jsou mimořádně citlivé na tuto formu testosteronu, což způsobuje jejich výrazné oslabení. Tento jev se nazývá androgenní alopecie a defekty vlasů se objevují hlavně v horní části hlavy a čelních úhlech (takzvaných koutech). V důsledku snížení hladiny testosteronu může člověk během andropauzy zaznamenat výrazné snížení libida. Zájem o sex klesá a v posteli se mohou objevit problémy s erekcí.

Zdroj: https://www.nhs.uk/conditions/male-menopause/