Woman Washes Her Body With Sponge Shower Gel

Mycí houbu používáme denně a vůbec netušíme, jaké nebezpečí může skrývat

Co více potěší než večerní sprcha po náročném dni? Stačí vlézt pod proud horké vody a užívat si voňavých mydlinek, kterými si potíráte tělo. Napadlo vás ale, že mycí houba, kterou právě používáte, nemusí být tak čistá, jak se zdá? Přece jen je v neustále vlhkém prostředí, které svědčí různým bakteriím a patogenům, které se mohou z houby nebo žínky přenést na pokožku. Co dělat, aby masážní, peelingové nebo nylonové houby či rukavice nebyly líhništěm choroboplodných zárodků?

Mytí s pomocí žínek a mycích houbiček

Žínky, rukavice, kartáče nebo houby zpříjemňují koupele, napomáhají regeneraci a prokrvení pokožky. Používají se pro hloubkové vyčištění kožních pórů a odstranění odumřelých kožních buněk a zjemnění kůže. Jemná masáž napomůže zlepšení lymfatického systému, proto jsou velmi oblíbené. Málokdo však při jejich používání myslí na to, že jsou také dokonalým místem pro kolonie patogenů, jako jsou stafylokoky, streptokoky a jiné aerobní bakterie způsobující závažné respirační a kožní infekce, akné, nebo dokonce záněty kloubů.

Zdroj obrázku: Freepik

Když mycí houba zapáchá

Jak je možné, že se v houbě usazují kolonie těchto choroboplodných zárodků? Svědčí jim teplé a vlhké prostředí, přičemž se na mycí houbu dostávají při čištění pokožky odumřelé buňky, které tyto patogeny obsahují. Riziko, že se rozvine infekce, tím spíše vážná, je sice malé, ale nikdo se asi nechce mýt znečištěnou houbou. A jak se pozná, že není hygienicky čistá? Stačí si přivonět, zapáchající houba je jasný signál, že je plná bakterií.

Koupit novou, nebo vydezinfikovat?

Co v takové chvíli dělat? Houbu, žínku nebo kartáč lze okamžitě vyhodit a pořídit si nové vybavení pro koupání, snazší je ale dotčené předměty vydezinfikovat, čímž se prodlouží jejích životnost. Stačí si připravit do zásoby dezinfekční roztok, který se následně používá dle potřeby. Při výrobě se neobjedete bez:

  • 12 hrnků vody,
  • 1/4 hrnku čerstvé citronové šťávy,
  • 1 hrnku peroxidu vodíku.

Všechny přísady se smíchají a roztok se přelije do uzavíratelné nádoby. Pro vydezinfikování mycí houby nebo žínky se použije 1/2 hrnku směsi, která se smíchá s 4 hrnky čisté vody. Houbička se do této lázně ponoří asi na 10–15 minut, poté dokonale vysuší a je možné ji používat při mytí bez obav znovu.

Zdroj: https://www.goodhousekeeping.com/home/cleaning/a18731/how-to-clean-a-sponge/