Raw Chesnuts Wooden Bowl

Mýdlo z kaštanů působí na pokožku jako balzám. Uzdraví ji a ochrání před mrazem

Podzim bez kaštanů? To si málokdo dokáže představit, tím spíše děti, které milují sbírání kaštanů během procházek. V deštivých dnech z nich pak vyrábějí různá zvířátka, protože jsou skvělým materiálem pro kreativní tvoření. Jsou dokonce zdrojem síly, proto se mezi léčiteli doporučuje nosit kaštany po kapsách, aby dodaly energii, kterou nashromáždily od jara do podzimu. Kaštany si umí poradit i v domácnosti, může se z nich vyrobit přírodní prací prostředek, ale jsou též lékem pro podrážděnou pokožku nebo při otocích a modřinách. Pro tyto účely je nejlepší domácí kaštanové mýdlo.

Kaštany jako léčivý prostředek

Zatímco děti milují kaštany pro jejich vzhled a pro možnosti, které jim nabízejí při hraní, lidoví léčitelé doporučují jejich sběr pro jejich výjimečné vlastnosti. Plody kaštanu koňského neboli jírovce maďalu mají své nepostradatelné místo v dermatologii, protože pomáhají léčit kuperózní, silně začervenalou pleť. Z toho důvodu se používá výtažek z kaštanů též v kosmetice. Kaštany patří mezi nejdoporučovanější přírodní léky na potíže s cévami a prokrvením, což je důležité i pro posílení pokožky před zimou.

Zdroj obrázku: Freepik

Kaštanové mýdlo pro hebkou pokožku

Při potížích s pokožkou, při otocích i tmavých kruzích pod očima je kaštanové mýdlo ideální léčivý prostředek. Plody jírovce totiž obsahují blahodárné látky, zejména kumariny, flavonoidy, saponiny, fenolové kyseliny a třísloviny, které zlepšují stav pokožky a při pravidelném používání napomáhají jejímu prokrvení. Pokožka je pevnější a nevysušuje se, což je důležité především v sychravém podzimním a zimním počasí.

Jak si připravit doma kaštanové mýdlo

Recept na kaštanové mýdlo je známý od pradávna, v některých rodinách se dokonce dědí, protože patří mezi nejlepší domácí prostředky pro hygienu. Výroba je k tomu nadmíru snadná, po sběru plodů se musí oloupat. Musí se dbát, aby byly kaštany zcela zralé. Oloupané dužniny se vloží do hrnce, přidá se sklenka vody a směs se vaří do změknutí, poté se voda slije a směs se rozmixuje. Opětovně se dá vařit a nechá se doslova roztavit do viskózní a husté kapaliny. Mýdlo je hotové, při použití mírně mění. V chladničce vydrží asi tři dny. Při otocích, modřinách nebo oděrkách se může aplikovat mýdlo přímo na pokožku a nechat zaschnout. Po pár minutách se místo omyje.

Zdroj: https://wastelandrebel.com/make-laundry-detergent-out-of-chestnuts/, https://napalipure.com/blogs/news/horse-chestnut-extract-in-skin-care, https://totallywilduk.co.uk/2022/02/08/horse-chestnut-soap-recipe/, https://zerowastechef.com/2016/10/05/horse-chestnut-laundry-soap/, https://zerowastechef.com/2016/10/05/horse-chestnut-laundry-soap/