Roger Whittaker

Myslíte si, že umíte pískat? Tenhle chlapík vás přesvědčí o opaku

Jako děti jsme se učili pískat na prsty nebo jen tak našpulením rtů. Někdo pískal tak, že vzduch vtahoval dovnitř (špatný způsob), ti lepší z nás naopak pískali vyfukováním vzduchu z úst ven (správný způsob). Ve škole jsme dokonce pořádali soutěže v pískání, kdy šlo o to, kdo vydrží pískat déle nebo silněji anebo kdo dokáže zapískat nějakou melodii či písničku.

Roger-Whittaker

Zdroj obrázku: Wikipedia.es / Wittkowski

Pokud jste ve škole patřili mezi krále v pískání a myslíte si, že vás nikdo nemůže překonat, podívejte se na chlapíka v níže uvedeném videu. Jeho jméno je Roger Whittaker a přezdívá se mu Král pískání, protože dokáže skutečně neuvěřitelné věci a povýšil pískání na umění.

Kdo je Roger Whittaker?

Roger Whittaker, B.Sc. se narodil 22. března 1936 v Keni britským rodičům. Jeho hudba je takovou směsicí folku a popu, ale nejvíce se proslavil svým pískáním. Jeho největší hity pochází ze sedmdesátých let minulého století („New World in the Morning“ z roku 1970 a „The Last Farewell“ z roku 1975, který se dokonce dostal do první dvacítky hudební hitparády Billboad Hot 100 a na první pozici žebříčku Adult Contemporary.

Dětství a začátky

Rodiče Rogera Whittakera, Edward a Viola, pocházeli z hrabství Staffordshire v Anglii, kde vlastnili a provozovali obchod s potravinami. Jeho otec měl nehodu na motorce a rodina se poté přestěhovala na farmu do Keni (v blízkosti města Thika), protože zde bylo tepleji. Jeho děda zpíval po klubech a otec hrál výborně na housle. Malý Roger se naučil hrát na kytaru. Roger Whittaker strávil dva roky v keňské armádě. V roce 1956 byl demobilizován a rozhodl se pro studium medicíny. Zapsal se na univerzitu v Kapském městě, ale po 18 měsících studia zanechal a stal se učitelem.

Nejlepší muzikantská léta

V září 1959 se přestěhoval zpět do Velké Británie, kde 3 roky studoval zoologii, biochemii a námořní biologii na univerzitě v Bangoru a získal titul bakaláře přírodních věd. Současně zpíval v místních klubech a své písně vydával na deskách, které dával jako přílohu ke studentským novinám Bangor University Rag. Brzy si ho všimla firma Fontana Records, která mu vydala jeho první singl „The Charge of Light Brigade“ v roce 1962.

Průlom v jeho kariéře znamenalo vystoupení ve městě Portrush v Severním Irsku v létě roku 1962. Po vystoupení byl pozván do televize, do pořadu This and That (Toto a tamto). Jeho druhý singl byl cover verzí Steel Men a vyšel v červnu 1962. Na jaře roku 1964 se seznámil s Natalie O’Brien a v srpnu se vzali. Mají pět dětí a devět vnoučat.

V roce 1966 přešel Roger Whittaker od vydavatele Fontana pod značku EMI. Jeho čtvrtý singl s názvem „Durham Town (The Leavin‘)“ a v roce 1969 se stal prvním Whittakerovým hitem, který se dostal do žebříčku 20 nejpopulárnějších písní ve Velké Británii. Jeho americký vydavatel RCA Victor mu v roce 1970 vydal další singl „New World in the Morning“, který se rovněž dostal mezi dvacet nejpopulárnější písní časopisu Billboard (v sekci Lehká poslechová muzika).

Na začátku sedmdesátých let minulého století se Whittaker začal více zajímat o severské země a v roce 1972 nahrál singl „Where the Angels Tread (Änglagård)“ na hudbu Everta Taubeho. Píseň „The Finnish Whistler – Finský pastevec“ se stala velmi oblíbenou ve Finsku, protože byla úvodní písní k pořadu finské televize YLE o vaření s názvem „Patakakkonen“. Tuto píseň si ostatně můžete poslechnout na výše uvedeném videu.

V roce 1975 mu společnost EMI vydala singl „The Last Farewell“, který původně zazněl již v albu New World in the Morning v roce 1971. Tato píseň se stala jeho největším hitem a prodalo se jí více než 11 miliónů kusů po celém světě.

V roce 1979 napsal Whittaker píseň „Call My Name“, která se dostala ve Velké Británii do finále Eurovise a následně se v podání Eleanor Keenanové umístila na třetím místě v rámci kategorie Píseň pro Evropu.

Mezi roky 1970 a 1980 dosáhl Roger Whittaker velkého úspěchu v Německu, kde vydával písně v němčině, spolu s producentem Nickem Munrem. Protože Whittaker německy neuměl, zpíval tyto písně jednoduše foneticky. Několikrát se objevil v německé a dánské televizi a ve Velké Británii se v polovině sedmdesátých let celkem 10 x objevil v televizním pořadu Top of the Pops.

V roce 1986 vydal svůj autorský životopis So Far, So Good, který napsal spolu se svou ženou.

V březnu 2006 Roger Whittaker na svých webových stránkách oznámil, že jeho poslední velké turné po Německu v roce 2007 bude jeho posledním a následně bude již vystupovat jen sporadicky na koncertech.

V posledních letech žil Roger Whittaker ve městě Eyrecourt, (Irsko) a v roce 2012 se přestěhoval do Francie.