Mýty a fakta okolo používání zubní pasty. Velký zázrak od ní raději nečekejte

Zubní pasta je snad pro každého z nás nedílnou součástí vybavení koupelny, které používáme každý den. Každý z nás spoléhá na jiný druh. Ať už se jedná o bělicí, přírodní nebo jinou variantu tohoto produktu, existuje mnoho pravd, které bychom měli znát, a mnoho mýtů, kterým bychom neměli věřit. Dnes se na několik z nich podíváme.

Nejčastější mýty o zubních pastách

Prvním mýtem je, že přírodní zubní pasty nemohou vašim ústům ublížit. To není pravda, protože u některých lidí mohou i přírodní složky způsobit alergické reakce. V takovém případě dochází k zarudnutí koutků úst, pocitu suchosti a popraskání rtů nebo svědění sliznice. Vždy se dívejte na složení přírodních produktů. Čím kratší bude seznam použitých ingrediencí, tím lépe.

Druhým a velkým mýtem je, že bělicí zubní pasty skutečně vybělí sklovinu. Ani tohle není pravda. Neexistují žádné bělicí zubní pasty. Ty, které obsahují abraziva, zesvětlují odstín zubů tím, že z nich odstraňují větší množství plaku. Neměli byste je přitom používat každý den, protože mohou nepříjemně dráždit dásně. Barva zubů závisí na mnoha faktorech, včetně barvy vnitřní tkáně. Jedinou efektivní metodou bělení je stomatochirurgie.

Zdroj obrázku: Freepik

Co se říká a je to pravda?

Zubní náhrady potřebují zubní pastu. Můžete mít pocit, že si zubní náhrady nemusíte čistit klasickým způsobem a stačí je opláchnout. To ale není pravda. Musíte je vyčistit. Speciální pasty odstraňují nečistoty, mají antibakteriální vlastnosti a nepoškodí povrch. Na konkrétní značku a typ se zeptejte svého zubaře, který vám zajisté velmi rád poradí.

Zubní pasta neodstraní zubní kámen. Bohužel i toto je pravda. Zubní kámen je velmi nebezpečný pro dásně a způsobuje mnoho potíží, včetně zánětů dásní, tvorby dásňových váčků a paradentózy. Ani důkladné čištění kartáčkem vám proti němu nepomůže. Zubní kámen odstraní zubař nebo dentální hygienistka. Velké množství ale můžete odstranit také používáním mezizubních kartáčků, zubní nitě nebo ústní sprchy.

Zdroj: https://foxcreekfamilydental.com/blog/5-toothpaste-myths-busted/