Mýty a fakta okolo vitamínu C: některé polopravdy jsou pouhým marketingovým tahem

Vitamín C je samozřejmě pro naše tělo velmi důležitý a prospěšný. Stejně jako kolem jiných věcí i zde existují pravdy a mýty, kterým lidé věří. Chcete-li být skutečně zdraví a mít silný imunitní systém, měli byste znát skutečnou pravdu. Proto se na ni dnes podíváme a objasníme, co jste možná o tomto vitamínu nevěděli.

Je levák opravdu zdravější?

Nic jako levotočivý vitamín C neexistuje. Jedná se pouze o marketingový trik, na kterém chtěly společnosti vydělat více peněz. V přírodě se vyskytuje pouze jeden vitamín C, který lze konzumovat. Žádné jeho druhy neexistují a neměli byste se nechat od prodejců nachytat. Odkud tento podvod přišel?

Zdroj obrázku: Freepik

Existují dva druhy kyseliny askorbové, ale pouze jeden z nich je pro nás užitečný a měli bychom ho pravidelně doplňovat. Kyselina L-askorbová je jinými slovy vitamín C a kyselina D-askorbová je pro nás naprosto bezcenná. Proto ji vitamínem nenazýváme a neprodává se ani v lékárnách.

Přírodní zdroje jsou lepší než z lékárny

Tohle rozhodně není pravda. Samozřejmě bude lepší, když ho získáte přírodní cestou, protože suroviny, ve kterých se nachází, obsahují i řadu dalších užitečných látek. Chemická struktura vitamínu C, ať už je získána synteticky, nebo z přírodních zdrojů, je vždy stejná. Studie prokázaly, že přírodní kyselina L-askorbová je absorbována stejným způsobem jako syntetická. Záleží proto jen a pouze na tom, co vám bude více vyhovovat.

Zdroj obrázku: Freepik

Máte-li zájem o přírodní doplňování tohoto vitamínu, ideální jsou například citrusy (citron, pomeranč, limeta, grapefruit), brambory, rakytník, šípek, rajčata, paprika, brokolice, květák, jahody, brusinky, ale také kopřivy. Nejvíce vitamínu C je obsaženo v acerole, zatímco nejméně v okurce. Citrusy jsou někde uprostřed a jejich pravidelná konzumace vám zaručeně přinese mnoho pozitiv. V každém případě byste na tento vitamín neměli zapomínat, protože je základem každého imunitního systému.

Zdroj: https://www.health.com/condition/cold-flu-sinus/5-myths-and-facts-about-vitamin-c