Lidem s Alzheimerovou chorobou může pomáhat čokoláda

Alzheimerovou chorobou trpí 15 až 21 milionů lidí na světě. Tento typ demence nejčastěji postihuje starší pacienty. Bohužel ani mladí lidé nejsou bez rizika. Stává se, že první příznaky se mohou objevit již ve věku 20–30 let. Neexistuje žádný lék na Alzheimerovu chorobu. Můžete však snížit riziko jejího výskytu.

Nevyléčitelná nemoc

Co je Alzheimerova choroba? Jedná se o degeneraci mozku charakterizovanou progresivním poškozením paměti. Mezi příznaky, které by měly být znepokojující, patří jazykové poruchy, zmatenost v čase a místě, poruchy abstraktního myšlení, časté ztráty věcí. Bohužel zatím nebyl vytvořen žádný lék, který by umožnil úplné zastavení Alzheimerovy choroby. Léčba je proto založena na zpomalení progrese onemocnění zejména přijetím vhodných příprav a denního intenzivního mentálního tréninku.

Odborníci poukazují na to, že pacienti, kteří chtějí snížit riziko Alzheimerovy choroby, by měli zajistit přiměřenou prevenci, a tak se vzdát kouření a pití alkoholu, provádět pravidelné testy, udržovat správný cholesterol a krevní tlak. Pravidelná fyzická a kognitivní aktivita, jakož i zdravá a vyvážená strava bohatá na uhlohydráty, bílkoviny, tuky, vitamíny a minerály jsou také mimořádně důležité.

Zdroj obrázku: Freepik

Horká čokoláda

Vědci z Georgetown University se rozhodli důkladně analyzovat účinek resveratrolu, organické chemické sloučeniny a silného antioxidantu, který se mimo jiné nachází v hořké čokoládě. Dokázali, že pravidelný příjem této složky je prospěšný pro zdraví: podporuje práci srdce a snižuje hladinu „špatného“ LDL cholesterolu.

Resveratrol také inhibuje poškození mozku způsobené Alzheimerovou chorobou. U pacientů, kteří dostávali velkou dávku této sloučeniny denně, nedošlo ke snížení hladiny beta amyloidů v krvi charakteristickému pro lidi s demencí. Výsledky testů byly prezentovány na Mezinárodní konferenci Alzheimerovy choroby v Torontu.

Zdroj: https://www.suffolkcountyny.gov/Departments/Health-Services/Board-of-Health/Retirement-and-Mature-Living/Chocolate-Protects-Against-Alzheimers