Na cole si pochutnají i slimáci a žížaly na zahradě, doma se postará o čistotu

Chcete něco vyčistit a nejde to? A zkusili jste colu? Na internetu se šíří mnoho rad, jak se zbavit rzi, vyčistit kolo a jiné. Zkusili jste někdy alespoň z některých tipů a triků, ve kterých hraje kolový nápoj hlavní roli? Zaručit můžeme jedno: rozhodně neprohloupíte!

1. Rez je typický nepřítel

Jak již bylo řečeno, cola je známá především tím, že napomáhá snadno odstranit rez. Ta se může objevit na kole nebo klidně i v domácnosti. Cola je prostě vhodná k čištění rezavých a zoxidovaných povrchů – od zažloutlých van až po poškozené šperky. Jednoduše zarezlý předmět vložte do sklenice s tekutinou a poté očistěte jemným hadříkem.

2. Nejen pro kutily, ale i pro hospodyňky

V kuchyni se z ní stane neodmyslitelný pomocník, umí jednoduše zázraky. Pokud ji necháte v pánvi působit na připáleninu přes noc, ráno stačí vypláchnout a je hotovo. Při stejném postupu působí cola i na vodní kámen ve varné konvici, jen ji v žádném případě nezapínejte. 

3. Na zahradě zatočí se škůdci

Na zahradě přitahuje cola škůdce: pokud se nalije do široké mísy, sklouznou tam slimáci. Pokud nastříkáte (s vodou v poměru 1 : 1) rajčata a pokojové květiny (například fuchsie), mšice zmizí. Cola pomáhá i proti mravencům a mandelinkám. Na rozdíl od jedů ji můžete stříkat i na zralé ovoce nebo zelený salát.

Zdroj obrázku: Pixabay

4. Do kompostu s ní!

Zahradníci tvrdí, že vysoce zředěnou colu lze použít jako hnojivo. Dokonce prý urychlí zrání kompostu. Pokud ji totiž nalijete na hromadu trávy a zahradního odpadu, přiláká to žížaly a urychlí proces přehřívání organické hmoty.

5. Lék nad léky

Ve společnosti se traduje, že cola byla původně vyrobena pro léčení. A i když je po více než století nápoj možná o něco odlišný, lidé tvrdí, že stále pomáhá při trávení. Nejlepší je vychlazená cola na bolest žaludku nebo při průjmech. Je to zaručený pomocník, pokud v blízkosti nemáte živočišné uhlí, nebo pokud nezabralo a potřebujete zkusit jinou variantu.

Zdroj obrázku: Pixabay