Na měkké a dokonale čisté ručníky nejsou potřeba žádná kouzla. Stačí dodržet jednoduchý postup

Jen máloco v domácnosti používáme v takovém množství a tak často jako ručníky. Slouží nejen k osušení těla po koupeli, ale také k vysušení vlasů a k utření rukou. Není tedy divu, že na nich často ulpí nečistoty a časem mohou ztratit svou jemnost. Můžete samozřejmě sáhnout po dostupných chemických prostředcích, ale mnozí lidé je neradi používají například ze zdravotních důvodů. Naštěstí existují i účinná řešení na přírodní bázi.

Jak na nové ručníky

Pokud jste si z obchodu přinesli úplně nové ručníky nebo jste je dostali jako dárek, neměli byste je začít ihned používat. Při jejich výrobě se totiž používají různé chemikálie, které je nejprve třeba odstranit, a to lze jedině jejich vypráním. Totéž platí také pro různé případné nečistoty, které se na povrch tkaniny mohou dostat při přepravě a skladování zboží. Navíc vyprání také aktivizuje absorpční schopnost ručníků.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak na odolné skvrny

Pokud je ručník silněji znečištěn, zkuste na skvrny použít tento silný prostředek. Vytvoříte ho snadno z níže uvedených surovin:

  • 1 polévková lžíce křemičitanu sodného (vodní sklo),
  • 2 litry vody, 
  • 2 polévkové lžíce tekutého pracího prostředku.

Do vhodného hrnce nalijte vodu, zahřejte ji, přidejte křemičitan sodný a prací prostředek a směs promíchejte. Roztok přiveďte k varu, do hrnce vložte ručník a na mírném plamenu nechejte vařit po dobu přibližně 20 minut. Vezměte si ochranné rukavice, ručník vyjměte, vyždímejte a properte ve vlažné vodě. Poté jej nechejte uschnout ideálně rozložený na rovném povrchu.

Zdroj obrázku: Freepik

Čistota a měkkost

Abyste docílili toho, že vaše ručníky budou nejen hygienicky čisté, ale také měkké, pomůže vám bílý ocet. Díky němu ručníky navíc získají ochranu zejména proti plísním. Účinný prostředek vytvoříte snadno pouze pomocí dvou surovin, a to z půl šálku bílého octa a čtvrt šálku vašeho oblíbeného prášku na praní.

Toto množství odpovídá jednomu ručníku a pokud jich tedy budete prát více najednou, je třeba jim množství ingrediencí přizpůsobit. Ručníky i prostředek dejte do pračky, nastavte ji na studené praní a vyperte je. Vyprané ručníky nechejte důkladně proschnout. Pokud se stane, že na ručníku přece jen nějaká skvrna zůstane, před dalším praním aplikujte ocet přímo na ni.

Zdroj: https://www.washingtonpost.com/lifestyle/home/how-to-have-the-softest-towels/2019/03/25/c886563a-4a59-11e9-b79a-961983b7e0cd_story.html