High Angle View Split Dalmatia Croatia

Na podzim do Chorvatska: oblíbená země nabízí nespočet zážitků

Kam v létě? Rozhodně do Chorvatska! Ale proč ne až na podzim? Oblast Středomoří je lákavá nejen v době letních veder, ale právě na podzim, kdy klesají teploty na příjemné dvacítky. Turistika, poznávání místních pamětihodností nebo ochutnávání místních specialit, to jsou důvody, pro které jet k Jadranu až v měsících září nebo říjnu. Neskutečným bonusem jsou nižší ceny ubytování a dalších služeb a o poznání méně turistů.

Návraty do historie

Chodit po památkách v letním horku? To se jistě nikomu nechce, ale podzim je jako stvořený k objevování severního Chorvatska nebo naopak jižních dalmatských měst, která jsou centrem místní kultury. Lákavé jsou folklorní nebo divadelní festivaly, návštěvy galerií a muzeí či památek a uměleckých skvostů, u kterých nehrozí davy turistů. Celkově je atmosféra po skončení hlavní turistické sezóny uvolněnější, což jistě ocení lidé toužící odpočinout si od ruchu města a od pracovního šílenství.

Zdroj obrázku: Freepik

Turistika v národních parcích

Vzhledem k vysokým letním teplotám se většina Čechů nedostane daleko od moře. Podzimní počasí nenabízí tolik možností ke koupání, byť moře má stále okolo 20 stupňů Celsia, proto se naskýtá možnost vyrazit do místních národních parků nebo do hor za turistickými výšlapy. Mezi nejznámější lokality, kam se doporučuje vyrazit, patří rozhodně Plitvická jezera, známá natáčením příběhů o Vinnetouovi a Old Shatterhandovi. Neskonalým zážitkem je výlet po řece Krka do stejnojmenného národního parku, kde jsou hlavním lákadlem vodopády, ale také výšlap do pohoří Velebit, kde otvírá své brány národní park Paklenica s kaňony i jeskyněmi.

Za gastronomickými zážitky

Během letních dovolených není kvůli vysokým teplotám ani chuť objevovat chorvatské speciality, ale podzim je pro gastronomické zážitky jako stvořený. Chorvatské kuchyni v této době dominují různé druhy zeleniny nebo ovoce, perličkou jsou pak houby nebo lanýže, pro které je pravý čas na přelomu října a listopadu. Podzim je na Istrii rovněž sezónou sběru vína a otevírání prvních lahví nebo lokálních festivalů tance a vína, což jistě ocení milovníci tohoto lahodného moku. Jistě při dovolené v podzimním období zbyde čas i na prohlídku některé z četných místních vinic.

Zdroj: https://www.worldpackers.com/articles/backpacking-croatia