Na špinavý sporák pomůže látka, kterou využívají motoristé ke zvelebení svých aut

Udržet čistý plynový sporák každý den po celý den, to je zcela nemožné. I kdybychom byli sebeopatrnější, nepořádek při vaření prostě a jednoduše naděláme. Zpravidla jej nečistíte ihned po vaření, a to z jednoho jednoduchého důvodu, plynový sporák je ještě stále horký. Proto čekáme, až vychladne a mezitím nám zbytky jídla zasychají. To znamená, že jdou také hůře smýt, rychle ztuhnou a lepí, což je později velice nepříjemné. My ale máme řešení – vosk určený na auta.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Plynový sporák

Po každém vaření se vždy snažíme plynový sporák čistit houbičkou na nádobí nebo hadříkem. Ty ale zpravidla končí ihned v koši, protože se na nich usazují:

  • Zbytky jídla
  • Mastnota
  • Připálené kousky jídla

Problém s čištěním si ale můžeme ušetřit, protože existuje jednoduchý trik, jak povrch plynového sporáku chránit před nečistotami z vaření – vosk na auta.

Vosk na auta

Vosk na auta má za úkol zajistit nejen zářící lesk na karoserii našeho auta, ale i ochranu proti vnějším vlivům a vzniku škrábanců. Kromě toho je údržba a péče o auto mnohem jednodušší, protože nečistoty zůstávají na vrstvě vosku. Většina moderních automobilů má průhledný povlak, takže je vosk celkem zbytečný, ale zanedlouho může povrch vyblednout, proto je užitečné auto pravidelně voskovat. Automobilový vosk odolává skvrnám a otiskům prstů a také odpuzuje prach a nečistoty. 

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Aplikace vosku na auta

Teď už je vám asi jasné, kam tím vším míříme. Vosk na auta totiž může poskytnout vašemu plynovému sporáku stejnou ochranu jako dopravním prostředkům, které vás denně vozí do práce a domů. Vrstva vosku zajistí snadné čištění a setření veškeré špíny, nečistot a tekutin. Důležité je ale vědět, jak správně na to. Než začnete se samotnou aplikací vosku, vždy se nejdříve ujistěte, že je sporák zcela čistý. Poté naneste vosk na auta na hadřík, jak je uvedeno na obalu. Než tak učiníte, zkontrolujte, zdali je sporák studený. Tuto techniku lze použít na většinu plynových sporáků, včetně:

  • Nerezových
  • Kovových
  • Skleněných
  • Keramických

Vosk vám na povrchu sporáku vydrží asi tak 2 týdny, takže postup opakujte pokaždé, jakmile uvidíte, že lesklá vrstva bledne. Vždy je důležité řídit se pravidly, jaké jsou uvedeny na obalu. Je možné, že vám jeho ochrana vydrží i déle než 2 týdny. Záleží také na častosti vaření a využívání plynového sporáku.