Na vyčistění spár mezi dlaždičkami se hodí doma vyrobený prostředek nebo zubní pasta

Nic nevydrží věčně. Ani spárování kuchyňské dlažby nebo dlaždiček v koupelně. Stačí pár let a nově vyspárovaná dlažba vypadá, jako kdyby měla brzy ze zpuchřelých spár vypadnout. A někdy nejde jen o problém estetický, ale také hygienický. V neudržovaných spárách v koupelnách či na záchodech se brzy začne dařit plísním, v kuchyni se na ně zase začnou chytat výpary z vaření, takže kromě nevzhledného zjevu budou také vydávat nepříliš libý olejový odér. Naštěstí je možné, aby při správné péči dlaždičky i spáry mezi nimi vypadaly jako nové i po dlouhých letech. Jak na to?

Aby bílé spáry byly bílé

Na vyčištění spár si můžete připravit šetrný a ekologický, a přesto vysoce účinný prostředek sami. Budete potřebovat trochu krystalové kyseliny citronové, kterou koupíte v supermarketech či v lékárnách, a obyčejnou jedlou sodu. V rozprašovači smíchejte 300 ml teplé vody s 25 g kyseliny citronové a stejným množstvím jedlé sody. Směs důkladně promíchejte, aby se oba prášky rozpustily. Pak prostředek rovnou nastříkejte na dlaždičky i spáry mezi nimi a důkladně vše očistěte hadříkem.

Zdroj obrázku: Freepik

Zubní pasta na zažranou špínu

Pokud jsou spáry natolik zaneřáděné, že si s nimi ani jedlá soda s kyselinou citronovou neporadí, neklesejte na mysli. V takovém případě sáhněte po jakékoli zubní pastě s bělicím účinkem. Pastu naneste na spáry, nechte minutku nebo dvě působit a pak ji smyjte hadrem namočeným v teplé vodě. Spáry budou zářit novotou.

Parní čistič

Chcete-li mít účinnou a šetrnou prevenci, zvažte nákup parního čističe. Ten obvykle využívá jen obyčejnou vodu, respektive horkou vodní páru, která spolehlivě likviduje bakterie, viry i případné spory různých plísní. Skvěle se tak hodí nejen na úklid koupelnových dlaždiček, ale také na čištění toalety či omývání kuchyňských povrchů, na které se vám z hygienických důvodů nechce používat chemické dezinfekční prostředky.

Zdroj: https://www.wikihow.com/Clean-Bathroom-Grout