asian-woman-use-both-hands-close-mouth-commenting-refusing

Na zápach z úst někdy ani kartáček nestačí. Příčina může být hlubší

Zápach z úst neboli halitóza trápí lidi od nepaměti. U některých starověkých národů mohl být dokonce důvodem k rozvodu, v islámském náboženství zase znamenal nevpuštění do chrámu. Dnes už se ale dá proti zápachu z úst poměrně dobře bojovat. Základem je správná diagnostika. Měření se provádí speciálním přístrojem, který určí koncentraci těkavých sloučenin síry v ústech.

Co zápach způsobuje?

Vědci znají asi 150 látek, které mohou způsobit zápach z úst. Nejčastějším je sirovodík, jehož zápach připomíná zkažená vejce, dále pak methylmerkaptan, který páchne po shnilém zelí, a dimethylsulfid, který vypouští mrtvá těla. Všechny sloučeniny jsou vedlejším účinkem bakterií v ústech. Nejčastější příčinou halitózy bývá přitom neléčené onemocnění ústní dutiny.

Zápach z úst může doprovázet zánět dásní, plíseň, zubní kámen nebo hnisavé vřídky. Základem boje proti halitóze je tedy každodenní odstraňování těchto stavů. Doporučuje se čistit si zuby dvakrát denně po dobu dvou minut pomocí měkkého zubního kartáčku a pasty s fluoridem. Na těžko dostupná místa se dostane dentální nit.

Zdroj obrázku: Freepik

Čistěte i jazyk

Nezapomínejte na čištění jazyka speciální škrabkou – jeho drsný povrch je ideálním místem pro usazování bakterií. Zápach z úst podporuje i sucho, proto dbejte na dostatečnou hydrataci. Práci slinných žláz může stimulovat žvýkání žvýkaček bez cukru a konzumace ovoce bohatého na vodu. Rizikové je i kouření cigaret. Jezte syrovou mrkev a celer, které čistí zuby a stimulují slinění.

Pokud mezi zapáchajícími látkami převládá dimethylsulfid, zdroj zápachu nemusí být v ústech. Příčinou může být onemocnění krku a mandlí nebo žaludeční onemocnění. Zápach čpavku poukazuje na onemocnění ledvin a alergiky často trápí zápach připomínající naftalin. Acetonový zápach upozorňuje na začínající cukrovku. Halitózou trpí asi 50 % populace, přičemž 12 % o ní neví. U 5 % lidí se vyskytuje pokročilá halitóza, kdy je zápach cítit i na vzdálenost 30 cm.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bad-breath/symptoms-causes/syc-20350922