Dziny1

Nadčasové džíny nesmí v šatníku chybět, správným praním vydrží roky krásné

Džíny patří mezi stálice našich šatníků již přes 50 let. Z původně pracovních kalhot se stala ikona módního světa. Nejprve jim přišla na chuť mládež, postupně si však získaly srdce všech generací a dnes na ně většina z nás nedá dopustit. Díky své neutralitě je můžeme kombinovat se svršky mnoha různých stylů, což má za následek jejich přítomnost ve skříni většiny z nás.

Zdroj obrázku: Freepik

Dlouhá historie a ještě delší budoucnost

O popularitě džínoviny není sporu, hlavní zásluhy na tom má variabilita silné bavlněné látky (džínovina, denim), ze které se dá ušít prakticky cokoliv, na co si jen vzpomenete. Svět tedy zaplnily džínové bundy, klobouky, kabelky, vesty a kalhoty. Do povědomí veřejnosti se džínové kalhoty dostaly díky legendárnímu herci Jamesi Deanovi, který je oblékl ve filmu Rebel bez příčiny. Od té doby oblíbenost tohoto oděvu raketově stoupla. Pokud i vy vlastníte tyto nezbytné kalhoty, jistě vám přijde vhod pár tipů, díky kterým vám vydrží jako nové po dlouhá léta.

Zdroj obrázku: Freepik

Do pračky, nebo v ruce?

O tom, zda prát džínovinu, se vedou ve světě dlouhé debaty. Velký rozruch způsobilo prohlášení generálního ředitele legendární značky Levi Strauss & Co. Chipa Bergha, ve kterém přiznal, že jeho džíny za celých 10 let, po které je vlastní, nebyly vyprány v pračce, protože má obavy z poškození látky. To vzbudilo vlnu spekulací nad kvalitou látky používané při výrobě. Pověst značky zachránil její mluvčí tvrzením, že džíny byly po dlouhou dobu používány dělníky a horníky, jsou proto vyrobené z velmi odolného materiálu. Jak je tedy prát v pračce? Zásadně otočené naruby, s tmavým prádlem, jemným pracím prostředkem a ve studené vodě. Jedině tak si zachovají svou krásu po dlouhá léta.

Zdroj: https://www.wikihow.com/Take-Care-of-Your-Jeans