Girl With Wet Towel Forehead

Pocení je běžným jevem. Když se nepotíme, hromadí se v těle toxiny

Potit se je lidské a přirozené, protože vylučováním tekutin organismus reguluje tělesnou teplotu. Běžné pocení je zcela normální, ale jistě každý někdy zažil okamžik, kdy se potil příliš. Stres při zkoušce, sportovní výkon, letní teploty, to je namátkou několik situací, při kterých se lidé potí více než obvykle. Může ale dojít též k naprostému opaku, kdy se tělo potit nemůže. V jakých chvílích je nutné navštívit lékaře, protože může jít o onemocnění nebo poruchu?

Pocení jako běžný jev

Mnoho lidí touží po stavu, kdy se potit nebude vůbec. Jenže ono není o co stát, pocení je totiž běžným tělesným mechanismem nutným pro udržení stálé tělesné teploty. Při nadměrném či nedostatečném pocení tělo trpí, protože je ohrožena tělesná termoregulace, což může mít velmi závažné následky, protože tělo musí regulovat teplotu bez okolních vlivů. Pocení chrání primárně před přehřátím, proto lidská kůže obsahuje okolo čtyř milionů potních žláz.

Zdroj obrázku: Freepik

Nebezpečí v podobě nadměrného pocení

Vysoké teploty jsou impulsem pro potní žlázy, aby uvolnily vnitřní vlhkost, čímž se tělo začne potit a současně ochlazovat. K přílišnému pocení dochází též ve stresu, protože potní žlázy jsou propojené s nervovými vlákny. Při dlouhodobém stavu nadměrného pocení, při hyperhidróze, se může jednat o infekční onemocnění včetně tuberkulózy, noční pocení je pak symptomem mnoha závažných chorob včetně hematologických nebo metabolických, jako je cukrovka. Nadměrné pocení doprovází též onemocnění štítné žlázy nebo choroby srdce. Hyperhidróza může nastat též během těhotenství a menopauzy.

Málo potu není výhra

Nepotit se není rozhodně důvodem k radosti, protože hypohidróza nebo naprosté zastavení pocení – anhidróza – jsou nebezpečné stavy. V těle se totiž hromadí toxiny a nežádoucí látky. K těmto poruchám může docházet vlivem poranění nervů při popáleninách nebo vlivem užívání některých léků. Nepocení je též symptomem autoimunitních onemocnění včetně sklerózy. V každém případě se doporučuje poukázat na tyto potíže ošetřujícího lékaře, který rozhodne o dalších vyšetřeních.

Zdroj: https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/what-is-hypohidrosis