Asian Woman Weight Loss Diet Concept

Náhlé hubnutí může souviset se skrytou chorobou. Je příznakem rakoviny i cukrovky

Náhlé shození kilogramů bez hubnutí, diety nebo cvičení? Namísto jásotu, že jdou kila sama dolů, je potřeba podrobně zkoumat příčiny tohoto jevu. Hubnutí bez zjevné příčiny je totiž nebezpečné a může se jednat o signál upozorňující na vážné onemocnění. Shození mnoha kil nebo desetin hmotnosti během posledních šesti měsíců je třeba řešit s ošetřujícím lékařem, který doporučí potřebná vyšetření. Jaké choroby hrozí?

Potíže se štítnou žlázou

Když se mluví o onemocnění štítné žlázy, většina lidí se domnívá, že průvodním jevem je tloustnutí. Hypotyreóza je naopak spojená se zrychlením metabolických procesů a provází ji hubnutí, třes, bušení srdce, přílišné pocení nebo u žen poruchy menstruačního cyklu. Může docházet k potížím se spánkem. Pro potvrzení onemocnění je třeba vyšetření u endokrinologa.

Parazitární onemocnění

Nejčastěji se hovoří o hubnutí v případě tasemnice, kdy se tento druh parazita používá i pro extrémní diety. O nákaze parazitem nemusí dotyčný dlouho vědět, prvním příznakem je právě hubnutí, kdy může jít kromě tasemnice o škrkavky, bičíkovce nebo endoparazita, kterému se říká střevní hádě. Důležitá je hygiena i vyřazení syrového masa z jídelníčku, nákaza je možná z nepitné vody a neumytých plodů ovoce a zeleniny. Přenos je možný i z domácích zvířat.

Zdroj obrázku: Freepik

Cukrovka

Také diabetes se spojuje s nadbytkem kilogramů, ale může docházet i k náhlému shození kil, což je projevem velmi vysoké hladiny cukru v krvi, kdy se tělu nedostává inzulínu. Cukrovka 1. typu se může projevit u mladistvých, dalšími příznaky jsou sucho v ústech, častá žízeň, únava a neustálé nutkání k močení.

Onkologická onemocnění

Podle odborníků se projevuje hubnutím také několik druhů rakoviny včetně tlustého střeva, slinivky břišní, jícnu a žaludku, močového ústrojí, prostaty nebo jater. Hubnutí souvisí s poruchami příjmu potravy, rozšířením metastáz nebo celkovou vyčerpaností organismu.

HIV infekce

Ztráta hmotnosti je příznakem též infekce HIV, mezi další jevy patří horečky, noční pocení, bolesti svalů a kloubů a únava. Může docházet k otokům lymfatických uzlin. Při podezření na nákazu je třeba potvrzení krevními testy a zahájení včasné léčby.

Zdroj: https://www.womenshealthmag.com/weight-loss/a37888127/why-am-i-losing-weight/