Náhlé kožní změny mohou signalizovat vážnou nemoc, nepodceňte je

Kromě každoročních návštěv u dermatologa by měl každý věnovat péči své pokožce a pozorně sledovat kožní změny. Právě u rakoviny kůže je prevence a včasný zásah prvořadý, proto by některé příznaky neměly být podceňovány. Kožní výrůstky a kožní změny navíc nemusí souviset pouze s rakovinou kůže, ale také ostatními druhy rakoviny, často jater nebo slinivky. Co nejčastěji naznačuje, že s kůží není vše v pořádku a je na místě vyhledat odborníka, který posoudí vážnost stavu? 

Změny barvy a velikosti mateřských znamének

Nejčastějším signálem, že kůže není v pořádku, jsou změny u mateřských znamének, může dojít k změně barvy a velikosti nebo zduření a výrůstkům. Veškeré tyto příznaky je nutné konzultovat s dermatologem, který vyloučí kožní melanom. 

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Nepřirozené svědění kůže

Dlouhodobé a nepříjemné svědění kůže, které přetrvává více než 7 týdnů, by mohlo být příznakem déletrvající alergie, ekzému a jiných kožních neduhů. Svědění v konkrétní lokalitě může znamenat počáteční změny pod kůží a vznik neoplastických onemocnění. 

Šupinatění kůže

Kromě svědění může být kůže také nadměrně suchá. Možná souvislost je špatná péče o pokožku nebo nedostatečné ošetření pleti v zimních měsících nebo při pobytu na slunci. Šupinatění však doprovází i různé druhy rakoviny nebo Hodgkinovu nemoc. 

Barevný jazyk

Barevný jazyk vzniká po konzumaci konkrétních potravin jako jsou borůvky nebo červená řepa. Při změnách zabarvení jazyka nebo praskání povrchu je však vhodné vyhledat lékaře, tmavě červený jazyk totiž bývá příznakem rakoviny slinivky břišní, ledvin nebo plic. 

Množství bradavic

Začaly se vám po těle objevovat bradavice nebo jejich počet narůstá? Tento jev bývá spojován se zhoršenou obranyschopností těla, ale může vypovídat také o rakovině žaludku, plic nebo prsu. 

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Otoky a puchýře

Různé druhy otoků bez příčiny nebo vznik puchýřů a červených skvrn, které mění charakter na vřídky mohou signalizovat nepříznivé změny v těle, je proto na místě vyhledat odbornou pomoc.