Headache Closeup Photo Young Woman Who Is Sitting Sofa Touching Her Head While Suffering From Migraine

Náhlé změny počasí jsou pro tělo obrovská zátěž. Končit někdy mohou i fatálně

Náhlé změny počasí jsou velmi častým jevem, obzvláště když se mění roční období. Mohou být přitom pro naše tělo velmi nebezpečné. Lidé, kteří trpí srdečními chorobami (hypertenzí, aterosklerózou, ischemickou chorobou apod.), jsou na změny počasí velmi citliví. Odborníci říkají, že špatné počasí a silný vítr můžou zvýšit riziko infarktu a mrtvice. Proto by si kardiaci měli dávat velký pozor.

Meteopatie je obrovský problém

Počasí má velký vliv na naši fyzickou i psychickou pohodu. Pokles tlaku, horko nebo silný vítr mohou vést k mnoha nepříjemným nemocem. Mnoho lidí kvůli tomu trpí na migrény, bolesti kloubů, podrážděnost, únavu, problémy s koncentrací, ospalost nebo nespavost. Lidé, kteří na změny počasí hodně reagují, se jmenují meteopati. A věřte, že jich mezi námi není málo.

Náhlé změny počasí mohou vést hlavně k problémům se srdcem a oběhovým systémem. Právě proto se zvyšuje riziko srdečního infarktu a mrtvice. Klíčová je aktivace sympatického systému. Dochází ke zvýšení koncentrace adrenalinu a noradrenalinu. To způsobí kontrakci tepen, rychlejší srdeční frekvenci a zvýšení tlaku. Změny počasí tedy mohou být skutečně nebezpečné.

Zdroj obrázku: Freepik

Nepříznivý vliv změn v atmosférickém tlaku

Dalším negativním faktorem je atmosférický tlak. Čím vyšší je tlak, tím větší je riziko infarktu. A při změnách počasí nebo silném větru dochází k prudkému zvýšení atmosférického tlaku. Proto mnoho z nás rozbolí hlava nebo se potýkáme se závratěmi. Změny atmosférického tlaku ale přináší ještě jedno velké riziko.

Mrtvice. Náhlé ochlazení, nízké teploty a vysoká vlhkost mají velký vliv na příchod mrtvice. Nejedná se pochopitelně o jediný faktor pro mrtvici a infarkt, ale změny počasí k těmto problémům mohou hodně přispět u jedinců, kteří k tomu mají sklony. Máte-li obezitu, cukrovku, vysoký cholesterol nebo poruchy srážlivosti krve, patříte do rizikové skupiny.

Zdroj: https://meteoagent.com/weather-pains-meteoropathy