Vegetable Farmer Market Counter

Nálepky na ovoci a zelenině informují o způsobu jejich pěstování

Pulty obchodů se prohýbají pod tíhou beden s ovocem a zeleninou, z rozličných druhů oči přecházejí, přičemž mnohé pocházejí z tuzemska, jiné z dalekých krajin. Všechny bývají označeny různými nálepkami nebo etiketami. Jak z údajů vyčíst důležité informace? A jak poznat, že jablka, melouny nebo cukety byly ošetřeny chemickým postřikem? Stačí pořádně číst a hned budete vědět, že po těchto kouscích, byť vypadají náramně, se nevyplatí sáhnout.

Štítky nejsou pro ozdobu

Ovoce a zeleninu většina zákazníků vybírá očima a samozřejmě podle ceny. Jen málokdo věnuje pozornost tomu, aby si přečetl pod cenovkou zemi původu. A dívat se na etikety nebo další štítky? Takových spotřebitelů je opravdu minimum, ale věnovat pozornost informacím je opravdu důležité, protože obsahují řadu praktických údajů. Nálepky totiž neslouží jen jako reklama farmy nebo plantáže, kde ovoce rostlo, ale také pro spotřebitele, protože poukazují na způsob zemědělské produkce.

Zdroj obrázku: Freepik

Co jsou kódy PLU?

Jistě jste si všimli, že na nálepkách je kromě kódu pro čtečky číslo. Těmto kódům, které se používají na nebaleném ovoci a zelenině, se říká PLU. Jedná se o zkratku z anglického „price look-up“, což značí vyhledání ceny. Štítky se používají už od roku 1990 a kromě možnosti čtečky pro vyhledání ceny ještě obsahují čtyřmístný kód. V případě, že takový kód začíná trojkou nebo čtyřkou, je zřejmé, že se jedná o konvenční zemědělství, kde se používají při produkci umělá hnojiva a pesticidy. Jablka, hrušky nebo pomeranče je tedy nutné před konzumací dokonale omýt.

Osmička pro GMO plodiny

Na nebaleném ovoci a zelenině se mohou objevovat PLU kódy s pětimístným číslem. Co v takovém případě čísla značí? Spotřebitel je v takovém případě upozorněn na to, že produkt pochází z ekologického zemědělství nebo naopak z geneticky modifikovaných plodin (GMO). Číslice 9 na začátku pětimístného kódu poukazuje na ekologické zemědělství, kdy produkt není nikterak dotčen použitím umělých hnojiv, pesticidů nebo jiných látek. Číslice 8 zase znamená, že dané druhy ovoce a zeleniny pochází z plantáží s GMO plodinami, což je pro mnohé o důvod víc, proč věnovat etiketám opravdu velkou pozornost.

Zdroj: https://www.cbc.ca/news/canada/calgary/calgary-plu-fruit-vegetable-sticker-1.4573302