Namíchejte si lektvary pro silnou imunitu: vše potřebné najdete přímo ve své kuchyni

Naše imunita pracuje každý den. Je ovlivněna naším výběrem potravin a životním stylem. Měnící se podzimní počasí však může být pro nás velkou zátěží. Naštěstí si můžete doma snadno připravit zázračné lektvary, které dokážou posílit vaši imunitu.

Zdraví žije v kuchyni

Správné potraviny dokážou být skutečnou vzpruhou pro imunitu. Na podzim a v zimě je obzvláště třeba připomenout ty potraviny, které mají silný antioxidační potenciál. Mezi nimi jsou česnek, cibule, zázvor, kurkuma, tymián, skořice, kardamom, med a mnoho dalších. Jejich kombinací můžeme připravit řadu léků, které posílí imunitu a pomohou chránit tělo před útokem patogenních mikroorganismů.

Zkuste si připravit lektvar z medu a zázvoru. Budete potřebovat půl litru přírodního medu, dvě hlavy česneku, asi 10centimetrový kousek kořene zázvoru a šťávu ze dvou citrónů. Postup je velmi jednoduchý. Oloupejte česnek a nakrájejte ho na menší kousky. Ze zázvoru jemně odstraňte slupku a také jej nakrájejte na menší kousky. Přidejte citrónovou šťávu a promíchejte. Vložte do velké nádoby a přidejte med. Znovu celé promíchejte, nádobu zavřete a vložte do chladničky na tři dny. Užíváme jednu čajovou lžičku denně.

Zdroj obrázku: Freepik

Tymián, kurkuma a zázvor

Na další domácí lektvar budete potřebovat 3–4 lžíce sušeného tymiánu, 3 lžíce kurkumového prášku, 3–5 cm kořene zázvoru, 3 čajové lžičky přírodního medu, citrónovou šťávu a 1 litr vody. Zázvor jemně oloupejte, pokrájejte na tenké kroužky a vložte do hrnce s tlustým dnem. Přidejte tymián a kurkumu. Zalijte vodou a pomalu přiveďte k varu. Po vychladnutí přidejte med a citrónovou šťávu.

Tento elixír se skvěle hodí při infekcích horních cest dýchacích a pije se několikrát během dne. Dokonale zahřívá tělo a pomáhá vyrovnat se s kašlem a rýmou. Zmírňuje bolesti hlavy. Při nachlazení, chřipce a jiných infekcích horních cest dýchacích stojí za to sáhnout po bylinných infuzích tak často, jak je to možné. Účinek každé infuze můžete zvýšit přidáním citrónové šťávy.

Zdroj: https://www.everydayhealth.com/diet-nutrition/recipes-that-can-help-strengthen-your-immune-system/