front-view-full-laundry-basket

Namísto bezpečného úkrytu se domov mění v nepřátelské území. Na vině je nedostatečné praní

Praní lůžkovin, pyžam nebo ručníků je záležitost, ke které mnoho lidí přistupuje zcela individuálně. Někteří věří, že důvodem pro praní lůžkovin, ručníků a pyžam je pouze nepříjemný zápach, jiní používají pračku co nejčastěji, i několikrát týdně. Především musíte používat zdravý rozum. Nezapomeňte však, že alergeny, které způsobují výtok z nosu nebo zánět spojivek, se hromadí v lůžkovinách a nesprávná hygiena ručníků a oděvů je jednoduchá cesta k bakteriální infekci a akné. Na jakou teplotu prát povlečení? Jak často měnit ručníky?

Zdroj obrázku: Freepik

Ložní prádlo

I když je prostěradlo stále čisté a svěží, hromadí se v něm spousta mikroorganismů a alergenů. Především necháváme v posteli spoustu mrtvé kůže neviditelné pouhým okem. A toto je ta nejlepší živná půda pro roztoče, kteří žijí na vlhkých, teplých a prašných místech. Samotní roztoči pro nás nejsou nebezpeční, ale jejich výkaly jsou běžnou příčinou alergií, senné rýmy, konjunktivitidy a kožních vyrážek. Ložní prádlo by se proto mělo prát v průměru jednou za 1‍–‍2 týdny při teplotě 60 °C. Pokud je povlečení příliš jemné, můžete jej prát při nižší teplotě a poté vyžehlit. Roztoči také nemají rádi slunce a vítr, proto sušte prostěradla i povlečení co nejčastěji venku.

Ručníky

Zbytky pokožky a mikroorganismů zůstávají také na ručnících. Jejich množení usnadňuje vlhkost, takže je důležité používat oddělené ručníky na obličej a zbytek těla. Největší hrozbou může být zlatý stafylokok. Jakmile naše imunita poklesne, může dojít k bakteriální infekci na kůži či napadení dýchacího systému. Rychle vysušený a provzdušněný ručník lze použít po dobu 3 dnů, poté jej vyperte na 60 °C. V žádném případě nepoužívejte ručník někoho jiného.

Zdroj obrázku: Freepik

Pyžamo

Pyžama přichází do styku nejen s ložním prádlem, ale také s naším tělem, které se v noci potí. To podporuje množení mikrobů, které mohou způsobit alergie a kožní vyrážky. Proto by mělo být pyžamo prané o něco častěji než povlečení, nejlépe jednou týdně. Výjimkou je situace, kdy jste nemocní a více se potíte. V takovou chvíli perte pyžamo častěji. Pyžama je také třeba prát na 60 °C a žehlit.

Zdroj: https://www.marthastewart.com/891203/tips-perfect-laundry