Bright Yellow Daffodils Sunny Day Garden

Narcis není na pěstování náročný. Ocení méně pozornosti víc než přehnanou péči

Jaro je obdobím, kdy po dlouhé zimě všechno v přírodě pučí a zelená se. Je to příjemný pohled, když se rozvíjejí poupata jarních rostlin a lákají včely k opylování. K oblíbeným okrasným květinám patří narcisy. Jejich květy mají krásnou žlutou barvu viditelnou do dálky. Na zahradním záhonu přímo vynikají. Pojďme se podívat na to, jak se o narcisy správně starat.

Co všechno o narcisech ještě nevíte

V České republice není žádný druh narcisů původní. Jejich domovinou je jižní Evropa, Asie a severní Afrika. Je známo až 60 druhů. Nejčastěji se u nás pěstuje narcis žlutý a narcis bílý, které se občas dokonce objeví ve volné přírodě. Zajímavé je, odkud vzal narcis své jméno. Pochází z řeckého jména Narkissos.

Narcisy kvetou brzy na jaře, první květy se objevují již na konci března a během dubna. Někdy se můžeme setkat i s květy narcisů na začátku května. Jsou to opozdilci.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak pěstovat narcisy

Narcisy mají rády slunečné stanoviště s dostatkem světla. Cibulky je možné zasadit do trávníku, květináče, na záhon i pod stromy. Rostou prakticky všude. Cibulky se sází na konci velkých prázdnin v létě nebo na začátku září. V zimě přezimují a na jaře vyrostou. Neměly by ale růst ve společnosti tulipánů, česneku, brambor nebo rajčat, to jim neprospívá.

Cibule je třeba zasadit do hloubky od 10 do 20 centimetrů, podle jejich velikosti. Jakmile narcis vyroste, mnoho vody nepotřebuje. Stačí mu jen ta, co spadne v podobě deště, takže ho není třeba zalévat.

Co s narcisem po odkvětu

Cibule narcisů není třeba po odkvětu vyndávat ze země. Listy uschnou a zatáhnou se. Mohou v ní zůstat a růst svým tempem. Platí to pro méně náročné druhy. Je-li narcis v trávníku, ten byste neměli asi do června sekat, aby narcis stihl nabrat dostatek síly do příští sezóny.

Pokud cibule narcisů ze země dáte pryč, musíte je nechat zaschnout a pak uskladnit v papírové krabici nebo papírovém sáčku.

Zdroj: https://daffodilusa.org/growing-daffodils/guidelines-for-growing-daffodils/