Listening 3079065 1920

Náš sluch je denně vystaven škodlivým vlivům, a není to jen hlasitá hudba

Zapnutá televize, doprava ve městě, hlasitá hudba a dav lidí v supermarketu – v dnešní době jsou zvuky škodící našemu sluchu všude kolem nás. Okolní šumy náš sluch dokáží unavit, aniž bychom si to výrazně uvědomovali. Přitom jsou naše uši velmi důležitým orgánem, díky kterému nejenže vnímáme zvukové podněty, napomáhá také udržovat rovnováhu, regulovat tělesnou teplotu a chránit před infekcemi. Proto stojí za to, starat se o své uši správně. Pojďte se seznámit s faktory, které pro uši představují největší hrozbu.

Absence ochrany proti hluku

Pokud pomineme běžný šum, který je fakticky všude kolem nás, tak s naším sluchem může pěkně zamávat třeba hlasitá hudba překračující hranici 80-85 dB. S tou se můžeme setkat například na koncertech či diskotékách. Dlouhodobý kontakt s takovým hlukem trvale poškozuje sluchové buňky, je proto nejlepší opatřit si špunty do uší a aktivně je na těchto akcích používat. Není to žádná ostuda. Mnoho hudebníků, pro něž je dobrý sluch zdrojem obživy, si takto své uši často chrání. Pro zklidnění celého organismu je dobré si v klubu udělat i přestávky a od hlasité hudby občas odejít ven na čerstvý vzduch. Pamatujte, že člověk by měl každé dvě hodiny pobytu na hlučném místě vyvážit až 16 hodinami ticha!

Zdroj obrázku: Pixabay

Používání hudebních sluchátek

Ačkoli to slyšíme neradi, dlouhodobý poslech hudby prostřednictvím sluchátek může být také škodlivý. Hudba ze sluchátek sice dokáže bezvadně utlumit šum okolí, ale pokud překračuje oněch 80-85 dB, je pro sluch nebezpečná. Je těžké stanovit, kolik decibelů si zrovna do ucha pouštíte. Optimálně byste však měli zvolit hlasitost někde v polovině spektra, které vaše zařízení poskytuje. Odborníci také doporučují, abyste se vyhnuli používání špuntových sluchátek, které vkládáte přímo do ucha. Zvuková vlna tak jde z nich přímo do zvukovodu a ten od ní není nikterak uchráněn. Navíc mohou přispět k rozvoji infekce nebo nadprodukci ušního mazu. 

Čištění uší vatovými tyčinkami 

Až donedávna bylo mnoho lidí zvyklých čistit si uši vatovými tyčinkami. Poslední dobou však odborníci upozorňují na fakt, že ucho má samočistící schopnost a ta by se měla podporovat tím, že čištění vatovými tyčinkami zcela omezíme. Pokud totiž čištění není prováděno správně (tyčinka je zaváděna příliš hluboko či je s ní manipulováno příliš energicky), může to vést k protržení ušního bubínku a následné ztrátě sluchu. Uši je lepší očistit vodou navlhčenými prsty a pouze do co nejmenší hloubky. 

Zdroj obrázku: Pixabay

Odmítání čepice v zimě

Naše maminky a babičky měly pravdu, když nám do ruky vždy cpaly čepici. Uši totiž nemají zrovna v lásce přílišný chlad a na rozdíl od mnoha jiných částí těla před ním nejsou nijak chráněny. Proto může absence teplé pokrývky hlavy zapříčinit bolesti uvnitř ucha, bolesti hlavy, hnisavý výtok, horečky nebo dokonce poškození sluchu. Uši jsou také velmi náchylné na náhlé změny teploty, proto si dávejte pozor na zimní vycházky bezprostředně po koupání nebo sprchování, kdy je tělo ještě teplé.