Fresh Chestnuts Background Autumn Leaves

Nasbírané kaštany najdou i praktické využití. Jsou skvělé pro výrobu ekologického pracího prostředku

Kaštanů je všude plno, milují je především děti, které z nich vyrábějí skřítky podzimníčky nebo různé druhy interiérové výzdoby. Kaštany jsou výtečnou možností, jak ratolesti zabavit, protože umožňují spojování pomocí sirek nebo špejlí, ale též dlabání nebo pokreslování, což jsou výtečné aktivity pro rozvíjení kreativity. Hnědé plody jírovce maďalu neboli kaštanu koňského však nacházejí uplatnění též v lidovém léčitelství nebo v domácnosti, kde se využívá obsažených saponinů v přírodním pracím prostředku. Jak si jej snadno doma připravit?

Přírodní prací prostředek z kaštanů

Říká se, že nasbírané kaštany je dobré nosit po kapsách. Dodávají totiž energii, kterou plody nashromáždily od jara až do podzimu. V lidovém léčitelství se pak kaštany používají na výrobu tinktury, která pomáhá při bolavých kloubech a revmatismu, artritidě a dně, ale též při ekzémech, bércových vředech nebo omrzlinách. Tím však výčet možností pro použití kaštanů rozhodně nekončí, obsahují totiž saponiny, které spolu s vodou umožňují vznik čisticí pěny na běžné praní prádla.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak si vyrobit domácí prací prostředek

Návody, jak si připravit ekologický domácí prací prostředek, pocházejí od našich babiček, ale jsou hitem i na sociálních sítí. Právě jedna z tiktokerek se na svém profilu podělila o radu, jakým způsobem si kaštanový prací prostředek vyrobit. Postup je nadmíru snadný, základem je nasbírat dostatečné množství kaštanů, opláchnout je ve vodě a nakrájet nebo rozdrtit pomocí kladívka tak, aby zůstala pouze světlá dužnina. Nadrcené kaštany se vloží do uzavíratelné zavařovací sklenice a zalijí 300 mililitry horké vody. Po zamíchání se sklenice uzavře, po pár hodinách louhování stačí slít přes sítko a používat na běžné praní.

Kaštany přímo do pračky

Kromě připraveného tekutého pracího prostředku, který se nalévá přímo do dávkovače u pračky, je možné použít kaštany též přímo. Několik plodů kaštanů se rozdělí na čtvrtky a světlá část bez tmavé slupky se vloží do sáčku na jemné prádlo, který se přidá přímo ke špinavému prádlu. Spustí se zvolený program a prádlo se tímto způsobem dokonale vypere, navíc zcela ekologicky a bez důsledků pro životní prostředí.

Zdroj: https://zerowastechef.com/2016/10/05/horse-chestnut-laundry-soap/