Násilí v rodině? Spousta z nás ví, o čem je řeč!

By: Bill Strain

S násilím v rodině se setkala spousta z nás. Facky, nadávky, výhružky a pomluvy, to vše jsou věci, které se dějí ve velkém většině rodin, akorát ne všude se o tom mluví. Mezi další nepříjemné formy násilí patří také citové vydírání a psychický teror. Každý bereme pojem násilí trošičku jinak. Samozřejmě, že hrubé násilí je to nejhorší, co nás může potkat.

Partnerství dvou lidí je založeno na lásce a důvěře a přitom právě zde vznikají útoky a to ať už slovní, či přímo fyzické. Už i pomlouvání a shazování před druhými je něco špatného a rozhodně by se to dít nemělo. Další věc, která rozhodně není vhodná a je to chyba, kterou nelze přehlédnout, je fakt, že si lidé v rodině dávají na internet fotky, o kterých ten druhý neví. Toto se dá přeprat hned dvojím způsobem. Jednak to mohou být odvážné vlastní fotky, které by partner raději nechal pod pokličkou, ale mohou to být také fotky partnera, které on sám nechce v žádném případě zveřejňovat.

Další věcí, kterou spousta z nás zažila, bylo nucení k sexu v momentě, kdy jsme na to sami neměli chuť. Toto by měl ale partner respektovat a ne si sex jakkoliv vynucovat, natož pak vynucovat si jej násilím.

Samozřejmě nejméně přípustné je pak domácí násilí. To je věc, která je neomluvitelná, ale která se prostě děje. Nejhorší je fakt, kdy jsou tomuto nuceni přihlížet i děti. I když nejsou například do násilí aktivně zapojeny, tak i tak toto vnímají jako něco, co je normální a zařazují jej do svého života jako věc běžnou. Sami se pak nebojí atakovat někoho jiného, protože jsou na tyto věci zvyklé z domova a svým způsobem, i když to zní hrozně, jim to přijde přirozené.

Kde je tedy hranice toho, co si jeden k druhému smíme dovolit a kde už ta hranice není? Ženy, které jsou doma fyzicky týrané, si myslí, že hranice je pro ně moment, kdy se násilí začne páchat i na jejich dětech.