Naučte se připravit dokonale vykynuté těsto, které se rozplyne na jazyku
Každá svědomitá hospodyňka touží po tom, vypracovat lahodné a nadýchané kynuté těsto, z kterého připraví skvělé koláče, záviny, štrúdly či jiné pečené dobroty. Poradíme vám, jak docílit skutečně kvalitního těsta.
Primárně se zaměřte na čerstvost kvasnic
Pakliže s oblibou používáte k přípravě kynutého těsta syrové kvasnice neboli droždí, zaměřte se na čerstvost. Tu více méně snadno otestujete. Ponořte kousek kvasnic do teplého mléka anebo horké vody. Pokud vyplavou na hladinu po chvíli, je vše v pořádku. Jakmile ale zůstanou na dnu, nepoužívejte je. Mohli byste mít problém s kynutím těsta. Rovněž zkontrolujte droždí pohledem a čichem. Mělo by mít odstín bílé kávy a příjemnou vůni i chuť. Nesmí být kyselé!
Pozor na vysoké teploty mléka anebo vody při přípravě kvásku
Mnoho zkušených pekařů a pekařek doporučuje při výrobě kvásku do kynutého těsta použít spíš vlažné mléko či vodu. Příliš vysoké teploty totiž kvasnice neaktivují a těsto vám dokonale nevykyne. Proto všeho s mírou.
Dejte si záležet ohledně hnětení těsta
Ruční hnětení kynutého těsta je zdaleka nejlepší. Je sice pracné, ale výsledek posléze stojí za to. Dejte si tedy záležet a tvarujte hmotu klidně i několik minut, aby byla dokonale provzdušněná. Vaše koláče tak budou nebesky nadýchané a na jazyku se rozplynou. Těsto by mělo být ve výsledku vláčné, hladké a elastické.
Neopomeňte dostatečně dlouhé kynutí těsta
Máte na výběr dva způsoby, jak nechat těsto vykynout. Ten první je více používaný a klasický. Těsto dáte do mísy, přikryjete utěrkou a odnesete na teplé místo. Doba kynutí se odhaduje na asi hodinu. A v druhém případě lze hmotu vytvarovat do bochánku, překrýt ji v míse potravinovou fólií a nechat v lednici přes noc. Obecně se dá říct, že by hmota měla zdvojnásobit svůj objem. Poté ji zpracujte dle svého uvážení a zkušeností.
Zdroj: https://biancolievito.com/pastry-school/leavened-dough/