441

V horkém létě ochladí byt správné větrání i pokojové rostliny

Horká léta jsou poslední dobou velmi běžná a zdá se, že je každé léto tepleji. Nikdo z nás nechce mít doma saunu, ale kvůli špatnému větrání to tak často končí. Nesprávné návyky vás stojí příjemné teploty, které si doma můžete v létě užít i bez klimatizace. Jednoduché triky zajistí, že si doma snížíte teplotu a užijete si doma krásné léto.

Větrání je klíčovým prvkem ochlazení bytu

Větrání v horkém počasí vyžaduje dodržování pravidel. Nejlepší je, když větráte pouze v noci. Díky tomu přes noc přitáhnete domů studený vzduch, který se vám doma udrží také velkou část dne. Otevírání oken je nejlepší udělat mezi půlnocí a sedmou hodinou ráno. Větrání v době, kdy jsou stále vysoké teploty, není pro váš domov vůbec dobré, protože se do interiéru natáhne teplý vzduch.

Jak si doma snížit teplotu bez klimatizace?

Místo klimatizace si můžete domů pořídit jen obyčejný větrák. Je to mnohem jednodušší, levnější a efektivnější. Postavte před větrák nádobu s kostkami ledu nebo studenou vodou. Uvidíte, že se budete během pár minut cítit doma stejně jako s klimatizací. Zajistíte si to ale mnohem přirozenější cestou. Podobně můžete použít plastové lahve naplněné vodou z mrazáku.

6786
Zdroj obrázku: Freepik

Dusnu se můžete v létě úspěšně vyhnout

Budete se divit, ale dusno souvisí i s vaším používáním elektroniky. Snažte se nenechávat zapnutou elektroniku, kterou zrovna nepoužíváte. Stejně tak byste se měli vyhnout žehlení, dlouhému vaření nebo pečení. Horké spotřebiče vytvoří dusivou atmosféru, která se přesune do celého bytu. A během horkého dne se dusna budete zbavovat velmi těžko.

Rostliny v létě působí jako přirozené ochlazení

Mnoho druhů rostlin zvlhčují vzduch v interiéru a filtrují ze vzduchu toxiny. Díky tomu si můžete přirozeně snížit teplotu v domě nebo bytě. Jestli chcete snížit celou teplotu domu, můžete ho nechat porůst rostlinami, jako je břečťan nebo vinná réva. Jde o izolační vrstvu domu. Z pokojových rostlin můžete zvolit kapradiny, aloe nebo fíkusy.

Zdroj: https://www.environment.sa.gov.au/goodliving/posts/2018/01/keeping-house-cool-efficiently